240px-Diamond warning sign (Vienna Convention style).svg.png Content of this wiki is DEPRECATED 240px-Diamond warning sign (Vienna Convention style).svg.png

CLEN:Clenstvi v klubu:E-mail

Z old-wiki.siliconhill.cz
Přejít na: navigace, hledání

(Pokud hledáte informace o papírové poště, pokračujte zde.)

Poštu lze číst pomocí programů. kterým se říká poštovní klient. Programů existuje celá řada a závisí pouze na uživateli ev. platformě, který zvolí.

Obsah

Základní info

Strahovská e-mailová adresa

Podívejte se na adresu http://dusps.sh.cvut.cz/personal/, tam uvidíte všechny údaje, které budete potřebovat.

Je bezpečné čtení pošty pomocí http?

Náš poštovní server na rozdíl od většiny dalších pracuje v bezpečném režimu - pokud se připojíte, požaduje potvrzení bezpečnostních certifikátů.

Čtení pošty v prohlížeči

Vaši poštu naleznete na adrese: https://imap.sh.cvut.cz/ (pozor na https kde S na konci znamená security - bezpečnost).

Nastavení

Nastavení Outlook / Netscape / Thunderbird atp.

Zakladní věc, kterou musíte vědět, je, že lze bez omezení přijímat poštu odkudkoliv na Strahov, port POP3 (110) ani port IMAP nejsou na Strahově žádným způsobem omezeny. Odesílaní je omezeno kvůli dřívějšímu spamingu nasledujícím způsobem:

 1. Ze strahovské sítě je možné odesílat pouze maily z registrovaných adres, které mají mají tvar - *@sh.cvut.cz , kde znak * znamená registrované jméno (obvykle ve tvaru J.Prijmeni), případně adresy registrované v DUSPSu (vizte níže) nebo libovolné adresy, pokud používáte autorizaci (také popsáno níže).
 1. Všechny maily, které posíláte do světa, musí procházet přes servery mail.sh.cvut.cz, což jsou centrální mailové servery (service1, service2; popřípadě service3 na Hlávkově koleji). Proto si nakonfigurujte položku SMTP server ve vašem mailovém programu na adresu mail.sh.cvut.cz (mail.hk.cvut.cz).

Z toho tedy plyne, že budete mít v outlooku nebo netscapu tři poštovni účty:

 1. Čtení emailů došlých na adresu J.Prijmeni@sh.cvut.cz
  • POP3: Jméno serveru, na kterém máte poštovní schránku. Obvykle imap.sh.cvut.cz
  • SMTP: mail.sh.cvut.cz
  • e-mail address: J.Prijmeni@sh.cvut.cz
  • username a heslo budete mít to, které jste si zvolil při připojování.
 2. Čtení emailů došlých na adresu user@fakulta.cvut.cz
  • POP3: felis.feld.cvut.cz (nebo FSICD1, KPS1 atd.)
  • SMTP: mail.sh.cvut.cz
  • e-mail address: J.Prijmeni@sh.cvut.cz (to je adresa, která se adresátovi i mailserveru zobrazí jako FROM)
  • username a password použijte ten, ktery máš nastavený na svém školním serveru
  • pokud chcete, aby se odpovědi na dopisy poslané přes školní server vracely zpátky na školní server, nastavte si Reply To: xyz@skolni_adresa.cvut.cz
 3. Čtení emailů došlých na adresu user@abcd.cz
  • POP3: pop3.abcd.cz (Pouze příklad, skutečné jméno toho serveru si musíte zjistit.)
  • SMTP: mail.sh.cvut.cz
  • e-mail address: J.Prijmeni@sh.cvut.cz
  • username a password použijte ten, ktery máte nastavený na freemail serveru
  • možno též Reply to: yyy@abcd.cz

Poznámky:

 1. nikde v konfiguraci se neobjeví jiný SMTP server než mail.sh.cvut.cz (mail.hk.cvut.cz).
 2. na žádnem ze zmíněných serverů se nic nenastavuje, tohle všechno jsou standardní služby POP3 a SMTP.
 3. Služba POP3 posílá heslo nešifrované, pokud server nepodporuje šifrování, takže jej může zachytit nějaký hacker (cracker). Podpora šifrování se jmenuje SSL, popř. TLS, a strahovské servery jí nabízí. Server IMAP umožňuje též připojení přes protokol IMAP, který je modernější a umožňuje přistupovat k mailboxu z různých počítačů. I protokol IMAP je možno rozšířit o SSL/TLS.
 4. pokud se vám nedaří při odesílání pošty připojit na mail.sh.cvut.cz, zkontrolujte, zda máte správně nastaven protokol IPv6.

Přesměrování pošty

V úředních hodinách nebo emailem požádejte vašeho admina, aby vám změnil maildrop na vaši oblíbenou adresu (chcete-li i odesílat poštu s touto jinou adresou ze Strahova, požádejte o to admina také - viz další bod).

Chci posílat poštu ze svého konta

Můžete požádat vašeho admina, ať vám zaregistruje vaši externí e-mailovou adres zaregistruje v DUSPS. Do hodiny nová adresa fungovat, pokud bude vše v pořádku. Odesílání mailů s neregistrovanou adresou je nadále zakázáno kvůli spammingu.

Také máte možnost posílat autorizované zprávy šifrovaně (viz níže), v tom případě se kontrola správnosti adresy odesílatele neprovádí; není potřeba.

Jak posílat e-maily z různých míst přes strahovské servery?

Pokud například cestujete se svým notebookem mezi různými sítěmi a chcete posílat e-maily, už při jejich trošku vyšším počtu narazíte na některé nepříjemnosti -- když pomineme nutnost nastavovat různé SMTP servery providera, stále je potřeba vyrovnat se s rozdílným nastavením poštovních serverů (v tom, jak a jak dlouho se snaží doručovat dočasně nedoručitelnou poštu, jak varují odesílatele, jaké aplikují pravidla na procházející poštu, ...), často s neochotou odpovědných lidí cokoli měnit nebo řešit v případě chyby (mail server je na blacklistu, má špatné síťové parametry, ...) a samozřejmě se člověk zpravidla vzdává možnosti šifrovat, což se, i když je běžný email z principu ekvivalent pohlednice, třeba u bezdrátových sítí nemusí vždy hodit.

Řešení je jednoduché, požádejte na emailu postmaster@sh.cvut.cz o zřízení účtu pro autentizaci poštovnímu serveru a pak vesele odesílejte emaily přes strahovské poštovní servery z téměř celého světa -- šifrovaně, zpravidla bez omezení firewally, poměrně dostupně a rychle.

 1. Parametry poštovních klientů (pro adresu J.Prijmeni@sh.cvut.cz, které byl předem zřízen účet pro odesílání):
  • hostitel, adresa SMTP serveru: mail.sh.cvut.cz
  • port: 587
  • šifrování spojení: TLS, případně SSL (X.509 certifikát je vydaný Terena Certificate service (TCS COMODO), http://wiki.siliconhill.cz/Ca)
  • metoda autentizace: například PLAIN
  • jméno: j.prijmeni@sh.cvut.cz (pozor, používejte malá písmena; přihlašovací jméno je emailová adresa z domené sh.cvut.cz)
  • heslo: vaše defaultní heslo z DUSPSu (vizte http://dusps.sh.cvut.cz/personal)
 2. Co dělat, když zapomenu heslo:
 3. Mám problém s odesíláním, se kterým si nevím rady
  • zkuste se zeptat na postmaster@sh.cvut.cz

Řešení problémů

Nedostávám žádné maily, proč?

 1. Nikdo nepíše (život je krutý, i to se občas stává).
 2. Všechny maily na adresu J.Přijmení@sh.cvut.cz i na vaše registrovaná konta na strahově jsou přesměrována na speciální adresu, tzv. maildrop. Tuto adresu specifikujete v databázi uživatelů (viz DUSPS). Důvodem tedy může být to, že se pokoušíte maily číst na jiné adrese než máte registrovanou. Podívejte se na Osobní stránku, tam zjistíte vše potřebné. Doporučujeme zařídít si konto na serveru imap.sh.cvut.cz a nechat si nastavit maildrop tam.

Krátce o spamu

Co dělat s označenými emaily označenými jako spam?

Využívejte naplno služby SpamAssassin, který je na SH nainstalován na hlavních poštovních serverech. K využívání SpamAssasina stačí založit soubor .procmailrc nebo editovat již existující .procmailrc. Soubor .procmailrc vypadá takto:

 :0:
 * ^X-Spam-Status: Yes
 $HOME/mail/spamy 

kde adresář mail musí existovat, soubor spamy se vytvoří automaticky a do něj budou příchozí spamy ukládány. Použít můžete také filtrů přímo ve vašem poštovním klientovi. Každý rozpoznaný spam také dostane do předmetu varování *SPAM*.

Spamy označené jako jednoznačné a emaily obsahující viry jsou přímo na serveru uchovávány v karanténě, pokud máte zájem i o jejich zasílání, napište si o to na email postmaster@sh.cvut.cz.

Co mám dělat když mi přijde spam?

Smažte ho.

V ideálním případě ho ani nečtěte a především si nekupujte nebo jinak nepodporujte produkty v nevyžádaném emailu nabízené.

Pokud byste chtěli zlepšit filtrování spamů (tedy minimalizovat propouštění spamů a především chybné označovaní legitimních emailů jako spam), postupujte podle následujícího stručného návodu pro trénování (zlepšování učením) spam filtru:

Crm114 tarot card logo small.jpg
 1. Přidejte si ve svém oblíbeném programu pro práci s poštou nový účet (schránku) typu IMAP (zaškrtněte volbu SSL/TLS pro zajištění bezpečného přenosu, pokud už nebude vyplňte port 993), jméno a heslo k poštovní schránce jsou na webu dostupném ze Strahova (schránku je poté možné používat z celého světa). Pokud vše proběhne správně, měli byste mít v nabídce poštovního programu o účet víc a vidět několik složek v novém účtu.
 2. Pro správné zaučení spamu (nezvyžádané pošty) přesuňte nebo zkopírute například přetažením myší zprávy do složky incoming-spam
 3. Pro správné zaučení legitimních emailů přesuňte či zkopírujte do složky incoming-NONspam.

Prosím o pečlivé kopírování do správných složek -- v případě chybného zatřídění bude negativně ovlivněna funkčnost spamového filtru. Pokud se omylem spletete, máte možnost do konce dne svou chybu snadno napravit -- jednoduše přesuňte emaily ve schránce do správné složky. Prosím vezměte na vědomí, že zkopírováním emailu do sdílené schránky vaše emaily (ať už spamy nebo chybně označené legitimní emaily) mohou být přistupné dalším lidem, kteří ke schránce (doufám slušně) přistupují; pokud by to byl problém, prosím ozvěte se na postmaster@sh.cvut.cz. Do budoucna se počítá s privátnější podporou zaučování.

Jmenné prostory

Varianty
Akce