240px-Diamond warning sign (Vienna Convention style).svg.png Content of this wiki is DEPRECATED 240px-Diamond warning sign (Vienna Convention style).svg.png

Zabezpečení Windows

Z old-wiki.siliconhill.cz
Přejít na: navigace, hledání

Obsah

Úvod

Proč zabezpečovat ?

Tato stránka vzniká jako reakce na to, že stále více lidí na SH (a nejen tam) používá počítač připojený k Internetu s operačním systémem Windows a neumí si jej dostatečně zabezpečit. Na Internetu existuje obrovské množství virů a jiných programů, které se snaží poškodit váš počitač.

Většinou si uživatelé myslí, že nepotřebují svůj počítač zabezpečovat - buď vůbec neví o velikosti nebezpečí, nebo si prostě říkají: "Co by mi nějaký hacker mohl udělat a k čemu by mu byl právě MŮJ počítač?". Tak předně: na počítači se přihlašujete do banky, používáte ho k práci, máte na něm dokumenty, soukromé fotky. Případně váš počítač = vy. No a co kdyby někdo zneužil vaši identitu k páchání trestné činnosti?

Jak na to?

Stačí pouze udržovat svůj počítač aktuální. Tedy stačí mít zapnutou pravidelnou aktualizaci pomocí Windows Update. A pravidelně aktualizovat programy jako Java, Flash, Adobe Reader. Jak na to (Windows): Turn automatic updating on or off

Pomoc

Pokud si nebudete vědět rady s čímkoliv ohledně zabezpečení, můžete kontaktovat svého televisora/správce patra, případně admina vašeho bloku.

Pokud vás napadne něco, co zde není a mělo by tu být, neváhejte to sem dopsat. Díky.

Hesla

Uživatelské heslo

Při instalaci Windows se vás instalační program zeptá na heslo pro uživatele administrátor a heslo pro všechny ostatní uživatele. Tato heslo vždy vyplňte! Každý uživatel (a hlavně administrátor) by měl mít nastaveno nějaké (dostatečně složité) heslo. Pokud už máte Windows nainstalovány a nemáte zadáno heslo, můžete si jej změnit (Ovládací panely->Uživatelské účty).

Vyvarujte se používání stejných hesel pro různé stránky (linkedin, facebook, mail, banka). Pokud možno, udržujte si je pomocí speciálních programů (např. keepass, lastpass...).


Aktualizace Windows

Úvod

Mnoho virů se šíří pomocí chyb v různých aplikacích, nebo operačních systémech. Na tyto chyby vydává Microsoft pravidelně tzv. záplaty (angl. patch).


Antivir

Antivir

Antivir je program, který váš počítač chrání před viry. Existuje jich celá řada a některé (kvalitní) jsou pro nekomerční použití k dispozici zdarma. Například Microsoft Security Essentials, NOD32, Avast!, AVG... Vybírejte dle osobních preferencí, protože pokud klikáte na cokoliv co na vás vyskočí, tak vám aniAntivirus nepomůže.


Spyware, Malware, ...

Úvod

Spyware, malware, a jiná zvířátka jsou programy, které bez vašeho svolení o Vás shromažďují informace a zasílají je po internetu, případně využívají výkon vašeho počítače k nekalým aktivitám.

Ochrana

Nikdy neklikejte na podezřelé odkazy (opravdu jste nezdědili 1M USD od pradědečka z jižní ameriky), případně se vyhněte i crackům. A nejdůležitější - aktualizujte software (windows, adobe reader, adobe flash, java...)

Záloha dat

Nejdůležitější věcí na zabezpečení Vašeho systému (a to samozřejmě neplatí jen pro Windows) je však pravidelné zálohování všech potřebných dat. Nikdy totiž nemáte počítač absolutně zabezpečený, a proto se Vám může VŽDY do počítače dostat nějaký virus nebo útočník z Internetu, který Vám může vymazat všechna data (nebo třeba zašifrovat. Nebo vám může selhat hardware (pevný disk) a o data přijdete taktéž. Pokud data nemáte zálohovaná, prostě o ně přijdete. U fotek z dovolené to zamrzí, u rozpracované diplomky to může být i existenční záležitost.


Proto si všechna data, o které byste nechtěli přijít pravidelně zálohujte např. do cloudu (onedrive/dropbox/...), případně zálohujte na externí disk, DVD... (on ještě někdo má DVD-ROM :)?

Jmenné prostory

Varianty
Akce