240px-Diamond warning sign (Vienna Convention style).svg.png Content of this wiki is DEPRECATED 240px-Diamond warning sign (Vienna Convention style).svg.png

Petřínská rozhledna

Z old-wiki.siliconhill.cz
Přejít na: navigace, hledání

http://www.rozhlednyunas.cz/rozhledny/petrinska-rozhledna-v-praze/

Kóta: 324 m n.m.

Bývalý okres: Hlavní město Praha Kraj: Praha

Typ stavby: Železná rozhledna

Otevření: 02.08.1891

Zánik: -

Přístup: Celoročně


Výška rozhledny: 60.0 m

Nejvyšší vyhlídková plošina ve výšce: 55.0 m

Počet vyhlídkových plošin: 2

Počet schodů: 299


.:Historie

Jednou z hlavních dominant Prahy je Petřínská rozhledna. Právě díky tomu je to jistě jedna z našich nejznámějších rozhleden. Kromě toho našemu oku neunikne jistá podobnost s Eiffelovou věží v Paříži. Však se její stavitelé z Klubu Českých turistů panem Eiffelem na Světové výstavě v Paříži inspirovali a rozhodli se vytvořit podobnou monumentální stavbu - samozřejmě v mezích dostupných finančních prostředků.

Začátek prací na vrcholu Petřína se datuje na 16. března 1891. Byla postavena konstrukce rozhledny, namontovány schody a výtah. Samotná stavba je velice zajímavá: vždyť montéři ji sestavili za pouhé čtyři měsíce! Ale není se čemu divit - byli i na dnešní dobu neobyčejně zruční. Například nýty, kterými se konstrukce sesazovala dohromady nahřáli konstruktéři na zemi v kleštích, a pak je házeli těm na věži, kteří je obratně kleštěmi chytili!

Současně byla na vrchol Petřína postavena i známá lanovka z dílny firmy Ringhoffer. Celá stavba byla slavnostně předána veřejnosti dne 2. srpna 1891.

Později sloužila nejen jako cíl turistů, ale na její špici byly umístěny i antény. Dokonce nebyla po dlouhý čas v druhé polovině minulého století přístupná. A tak není divu, že se to na ní podepsalo. Načež v roce 2000 začala rozsáhlá rekonstrukce 175-ti tunové věže, kterou provedla firma Excon. O dva roky později se tak zdárně podařilo dominantu hlavního města zpřístupnit veřejnosti.


.:Přístup & otevírací doba

Aktualizováno 16.10.2005, 17:23

Vzdálenost od auta 100 m Převýšení 50 m

Rohledna se nachází v Praze na Malé straně.

Abyste se dostali k rozhledně, musíte nechat auto někde u Strahovského stadionu a odtud se pak vydat pěšky krásným parkem k věži.

Rozhledna jest otevřena po celý rok takto: Od ledna do 11.března o víkendech 10:00-17:00. Od 12.března do 31.března denně 10:00-17:00. V dubnu a září též každý den od 10:00 do 19:00. V květnu, červnu, červenci a srpnu denně 10:00-22:00. Od října do 2.listopadu každý den 10:00-18:00. Od 3.listopadu do prosince o víkendech a vánočních prázdninách 10:00-17:00. Poslední vstup na věž bývá půl hodiny před koncem otevírací doby.


.:Výhled

Z rozhledny je jedinečný výhled na Prahu.

Ve výhledu jsou uvedeny jen nejdůležitější, nejznámější a z rozhledny nejviditelnější části Prahy, protože bych to asi nezvládl všechno popsat a Vy byste se v tom asi také nevyznali :-) Jinak doporučuji výhledovou mapu, kterou vydalo Nakladatelství 555 ve spolupráci s Janem Nouzou.

Jmenné prostory

Varianty
Akce