240px-Diamond warning sign (Vienna Convention style).svg.png Content of this wiki is DEPRECATED 240px-Diamond warning sign (Vienna Convention style).svg.png

FAQ/Nastavení sítě

Z old-wiki.siliconhill.cz
< FAQ
Přejít na: navigace, hledání
Mám už kabel i správcovo dobrozdání, jak nastavím svůj počítač pro práci s internetem?

Předpokládám, že používáte nejakou verzi MS Windows. Ve vlastnotech sítě máte nebo si přidáte protokol TCP/IP. Ve vlastnostech protokolu TCP/IP si v záložce Adresa IP nastavíte Získat adresu ze serveru DHCP a poté restartujete systém. Tím si váš počítač nastaví svou IP adresu. Mějte na paměti, že update serveru DNS a DHCP probíha jen jednou za den, takže pokud jste právě dostali dobrozdání od správce, šanci na připojení máte až další den. Po zresetování spusťte program winipcfg (pro W9x), v něm dejte příkaz Obnovit a pak Podrobnosti. Ve Windows 2000 je to příkaz ipconfig s určitými parametry. Pokud uvidíte, že všechna políčka jsou vyplněná, a vaše IP adresa má tvar 147.32.*.*, pak máte vyhráno, pokud vám po Obnovit počítač na minutu zamrzl a pak napsal chybovou hlášku o tom, že se nemůže připojit na DHCP, nebo vám přidělil nesmyslné číslo (169...), pak vám buďto nejde síť a vy budete muset zjistit u vašeho souseda, zda tomu tak skutečně je, nebo váš počítač nebo vaše část sítě neumí DHCP. V prvním případě dojděte za svým televizorem, ve druhém dojděte za svým správcem, požádejte ho o IP adresu a nastavte ji ručně.

Jak se nastaví IP adresa ručně?

Využijte jen v případě, že nefunguje nastavení prostřednictvím DHCP. Předpokládám, že používáte nejakou verzi MS Windows. Ve vlastnotech sítě máte nebo si přidáte protokol TCP/IP. Ve vlastnostech protokolu TCP/IP si v záložce Adresa IP nastavíte Nastavit IP adresu ručně. Do příslušných kolonek, napište svoji IP adresu, netmask (Na Strahově není netmaska jednotná, zeptejte se správce nebo se podívejte na informace na nástěnce nebo na dveřích adminova pokoje.), adresu gatewaye (Tu získate tak, že opíšete svoji IP a poslední číslo nahradíte nejbližším nižším násobkem čísla (256-N) a přičtete 1, kde N je poslední číslo vaší netmask. Komu se to zdá složité, zeptá se admina, nebo koukne na informace na nástěnce nebo na dveřích admnova pokoje.) a nastavíte některá další čísla, která si můžete přečíst [#servery seznamu serverů] (DNS, WINS). Ještě vyplňte do položky host(hostname, hostitel) jméno vašeho počítače a do políčka doména "sh.cvut.cz". Poté restartujete systém. Tím si váš počítač nastaví svou IP adresu. Mějte na paměti, že update serveru DNS a DHCP probíha jen jednou za den v noci, takže pokud jste právě dostali dobrozdání od správce, šanci na připjení máte až další den. Po resetu spusťte winipcfg a uvidíte hodnoty, které jste sami nastavili. Pokud síť i přesto nepoběží, zajděte za svým televizorem, on si bude vědět rady.

Jak mám poznat, že síť funguje?

Zkuste na svém počítači spustit program ping příkazem: ping IP_gateway, kde IP_gateway je IP adresa routeru, ke kterému jste připojeni. Tento program posílá data na uvedenou adresu a sleduje co se vrací. Pokud je ve výsledku ...100% lost... nebo samé ...Request Timed Out..., síť buď nefunguje nebo máte špatně nakonfigurovaný počítač. Můžete si také stáhnout prográmek pinger, testuje nejdůležitější servery ve strahovské síti.

Jmenné prostory

Varianty
Akce