240px-Diamond warning sign (Vienna Convention style).svg.png Content of this wiki is DEPRECATED 240px-Diamond warning sign (Vienna Convention style).svg.png

FAQ/Hledáme chybu

Z old-wiki.siliconhill.cz
< FAQ
Přejít na: navigace, hledání
Dříve než začnete číst tuto část, ujistěte se, že váš počítač je správně nastaven, viz předchozí části tohoto dokumentu. Tato část dokumentu je určena pro ty, kterým již síť fungovala a najednou z ničeho nic přestala jít. V odpovědích v této části je možnost špatného nastavení vyloučena a to se promítá i do závěrů a řešení.

Jak mám poznat, proč síť nefunguje a co mám dělat?

Zkuste na svém počítači spustit program ping příkazem: ping IP_gateway, kde IP_gateway je IP adresa routeru (gateway), ke kterému jste připojeni. Tento program posílá data na uvedenou adresu a sleduje co se vrací. Pokud je ve výsledku ...100% lost... nebo samé ...Request Timed Out..., znamená to, že na cílový počítač se nelze z vašeho počítače dostat. Říkáme, že jej nelze pingnout. Můžete si stáhnout prográmek pinger, vytvořený jedním ze strahovských adminů, který otestuje nejdůležitější servery na Strahově. Následna tabulka řešení předpokládá, že vám síť včera jela a přestala jít a žádné změny jste nedělali. Předpokládá se, že síť kamarádovi na jiném bloku i vašemu spolubydličovi síť funguje, pokud není řečeno jinak. Místo spolubydlícího můžete zkoušet nějakého souseda.Veškeré testovací pingy provozujte pouze prostřednictvím číselných IP adres a nikoli slovních jmen počítačů! Služba pro rozlišování jmen počítačů, nemusí být v případě poruchy dostupná!

Spolubydlící
Kamarád na jiném bloku
pinguje
mýho bydliče mojí gateway svět
NE Špatně nainstalovaný ovladač síťové karty
ANO NE NE NE Porucha switche. Počkejte pár minut, může jít o výpadek v důsledku údržby. Pak sežeňte televizora, ať to opraví. Zkontrolujte, zda jste připojení každý do správné (levé/pravé) zdířky v zásuvce.
NE ANO NE NE
NE NE ANO ANO
ANO NE NE NE Síť je v pořádku, ale jste od ní odpojený. Zkontrolujte, zda máte připojený kabel do síťovky i do zásuvky na zdi. Zkontrolujte, zda číslo, které jste nahlásil(a), odpovídá skutečně vaší fyzické adrese MAC. Zkontrolujte, zda jste zapojen do své zdířky v zásuvce (případně zkuste vyměnit). Zkontrolujte, zda je Váš počítač zapojen do elektrické sítě správným třívodičovým kabelem a neprobíjí. (Moderní switche dokáží odpojit jeden port, pokud jsou tam nějake nepřijatelné hodnoty elektrických veličin.)
NE ANO ANO ANO
NE ANO ANO ANO
ANO ANO NE NE Síť je v pořádku, ale vy jste od ní administrativně odpojený. Pravděpodobně jste zapoměl zaplatit síť, změnil jste síťovou kartu, nebo udělal nějaký prohřešek, za který vás admin odpojil. Dojděte za adminem nebo jeho zástupcem a on vám pomůže.
NE ANO ANO ANO
NE ANO ANO ANO
ANO ANO NE NE
NE NE NE ANO
ANO ANO ANO NE
NE NE NE ANO
ANO ANO ANO NE Porucha připojení strahovské sítě do světa. Netřeba nic dělat, admini už to jistě řeší. Čtěte informace na elektronické nástěnce (news)
ANO ANO ANO NE
ANO ANO ANO NE
ANO ANO ANO ANO

Pravděpodobně není dobře nastavený prohlížeč, viz sekce [#www www], nebo výpadek jednoho ze serverů DNS, www nebo cache. Netřeba nic dělat, admini už to jistě řeší.

ANO ANO ANO ANO
ANO ANO ANO ANO
Ale přesto se nelze dostat na stránky po zadání adresy jménem.

Nejde připojení na školní servery typu Novell, co mám dělat?

Staré servery novel se připojovaly zastaralým protokolem IPX, který nové routery CISCO, nainstalované na Strahove, už nepodporují. V současnosti se nelze přes Službu Novell Netware do školy připojit, pokud školní server používá pro tuto službu protokol IPX. Servery Novell postupně přechází na dnes běžný protokol IP, ale situaci na školních serverech nemáme zmapovanou. Pokud vám stačí jen přenést ze školních serverů nějaké soubory, zkuste protokol FTP. S IPX se již na Strahově do budoucna nepočítá.

Jmenné prostory

Varianty
Akce