240px-Diamond warning sign (Vienna Convention style).svg.png Content of this wiki is DEPRECATED 240px-Diamond warning sign (Vienna Convention style).svg.png

FAQ/FTP = File transfer protocol

Z old-wiki.siliconhill.cz
< FAQ
Přejít na: navigace, hledání
Vysvětlení pojmu FTP - viz FTP.

Jak se mohu na nějaký FTP server připojit?

Nejprve si musíte pořídit software, který vám spojení se serverem bude zprostředkovávat. Říká se mu klient. Primitivní klient mají v sobě operační systém Windows i Linux, oba pracují podobně. Skuste si spustit program ftp. Nabídne se vám jakýsi příkazový řadek. Příkazem open se připojíte na zvolený server, zadaný obvykle pomocí URL. Vyzve vás k zadání jména a hesla. Mnoho serverů podporuje připojení přes anonymního uživatele - vyplníte jméno Anonymous a jako heslo napíšete svoji e-mailovou adresu. Tím se připojíte k serveru a můžete procházet adresářovou strukturou (příkaz CD), zjistit současný pracovní adresář (PWD), stahovat a nahravat soubory (příkazy PUT a GET). Pracovní adresář na vašem počítači změníte příkazem LCD. Spojení ukončite příkazem QUIT. Samozřemě, že práce v takovémto klientu je nepřehledná a nepohodlná, proto existuje mnoho FTP klientů, které se ovládají šipkami a myší (Cute FTP, Windows Commander a další).

Jaké servery mohu na Strahově používat?

Všechny hlavní blokové servery provozují službu FTP. Jejím prostřednictvím můžete snadno aktualizovat soubory (zejména vaše webové stránky) zde umístěné. Hlavní FTP server na SH je ftp://ftp.sh.cvut.cz. Je na něm umístěno mnoho freeware, zejména mnoho distribucí linuxu. Pomocí FTP se můžete připojit také k počítači ftp://share.sh.cvut.cz, který slouží jako archív Audiovizuálního centra. Strahovská síť umožňuje uživatelům vytvořit vlastní FTP server na svých počítačích - i k těm se můžete připojovat, pokud vám to jejich správce umožní. Pamatujte, že zákaz rozšiřování nelegálních kopií softwaru a audiovizuálních děl se vztahuje i na službu FTP.

Jmenné prostory

Varianty
Akce