240px-Diamond warning sign (Vienna Convention style).svg.png Content of this wiki is DEPRECATED 240px-Diamond warning sign (Vienna Convention style).svg.png

CLEN:Registrace:Nastaveni site

Z old-wiki.siliconhill.cz
Přejít na: navigace, hledání

Nastavení počítače pro práci s internetem

Automatické nastavení pomocí DHCP

Předpokladem je, že používáte verzi MS Windows XP a novější. V Linuxu nastavte adaptér buď konfigurátorem adaptérů jako je např. Wicd, nebo přímo v příslušném konfiguračním souboru. Starší systémy jako Windows 9x již mají nulovou penetraci, v případě, že jste výjimka, nastavte adaptér stejným níže popsaným způsobem a restartujte jej pomocí programu winipcfg (Start>Spustit>winipcfg).

~200px

Nalistujte si správu síťových adaptérů: v XP přímo v ovládacím panelu Síťová připojení; ve Vistě a novějších je v tomto panelu (přejmenovaném na Centrum síťových připojení a sdílení) zbytečné a neužitečné smetí, vlevo nahoře je však odkaz Změnit nastavení adaptéru (viz obrázek). Ve vlastnostech konkrétního adaptéru stačí pro bezproblémový chod nechat vybranou jedinou položku, a sice Protokol IP verze 4 (TCP/IPv4), můžete případně přidat i IPv6 máte-li zájem. Kliknete-li na protokol, přesvědčte se, že v jeho Vlastnostech máte nastavenu automatickou konfiguraci z DHCP i DNS.

Jak mám poznat, že síť funguje?

  • podívejte se, zda vůbec jste připojeni (LED u síťové karty svítí/bliká, systém hlásí že jste připojeni)
  • zkontrolujte, zda máte přidělenou správnou IP adresu (ipconfig/all v příkazové řádce, u dotyčného adaptéru by měla být adresa z rozsahu 147.32., nebo 172.16.)
  • zkuste v příkazové řádce spustit program ping příkazem: ping adresa; kde adresa je DNS adresa, ještě lépe adresa cílového počítače, dobrým začátkem je nějaký velký veřejný server (pong.com, Google, Seznam atd)
  • pokud dojde ke 100 % ztrátě či se nepodaří ani zjistit IP adresu (v případě že zkoušítě odezvu ze jmenné adresy), zkuste lokální servery (např. service1.sh.cvut.cz, pokdu neběží, nefunguje DNS a ven se dostanete pouze zadáním přímo IP)
  • pokud nedostanete odezvu ani od lokálních strojů, problém je nejspíše někde v naší síťové infrastruktuře, obraťte se tedy na svého registrátora/adminsitrátora
Jmenné prostory

Varianty
Akce