240px-Diamond warning sign (Vienna Convention style).svg.png Content of this wiki is DEPRECATED 240px-Diamond warning sign (Vienna Convention style).svg.png

3D tisk SH

Z old-wiki.siliconhill.cz
Přejít na: navigace, hledání

3dlogo small.png

Obsah

O projektu

3D tisk je studentský projekt klubu Silicon Hill. Umožňuje členům klubu tisknout na 3D tiskárně a seznámit se podrobně s technologií FDM.

Pro členy klubu tiskneme zdarma. Nejsi-li členem klubu, tak nezoufej. Klub Silicon Hill bere každého aktivního člověka/člena.

Chceš nám pomoct tiskárnu vylepšit? Stačí napsat!

Stránky projektu najdeš zde: 3dtisk.sh.cvut.cz

Kdy tam jsme

V semestru se pravidelně scházíme každé úterý od 20.00, ale když nám napíšeš na 3dtiskarna@sh.cvut.cz, rádi přijdeme i jindy (totéž platí i pro období zkouškového a prázdnin).

Kde nás najdeš

Projekt 3D tisk sídlí v suterénu bloku 9 v místnosti zvané Mučírna, kterou sdílíme s projekty MacGyver, robotickým kroužkem Alpaca a Výtvarkou.

Až k nám půjdeš, stačí projít vrátnicí, pak po schodech do nultého patra a doprava přes celou chodbu až k zadnímu schodišti. Pak už stačí klesnout o patro níž do suterénu a zamířit vlevo.

Čím tiskneme

V Mučírně je umístěna tiskárna typu Průša/Mendel. Používané vlákno má průměr 3 mm a primárně tiskneme z ABS.

Kde vzít model

Objekt pro tisk můžeš vymodelovat v libovolném 3D programu, umíme tisknout až do velikosti 180x200x80 mm. Důležité je, aby byl povrch modelu celistvý a aby objekt ležel na rovině XY a rostl do směru kladné osy Z, také je dobré kreslit rovnou v milimetrech.

Pohodlnější cesta k modelu vede skrz web Thingiverse. A Fajnšmekrům doporučujeme 123dCatch.

3D objekt je potřeba ještě vyexportovat do formátu STL (případně OBJ), ten se pak ve speciálním programu nařeže na jednotlivé vrstvy a ty se pak posílají do tiskárny, ale s tím už ti rádi pomůžeme.

Jak to začalo

Dne 21. března 2015 by projekt přejmenován na "3D tisk SH". Důvodem byl rozvoj vývoje vlastní 3D tiskárny, která již není postavená podle filozofie RepRap. V rámci této změny bylo také změněno logo projektu. Vizuální stránka se mění, fungování projektu zůstává.

Dne 14. března 2012 byl představenstvem schválen nový projekt RepRap 3D tiskárna SH. Vedoucím projektu se stal Petr Čaněk. Začínali jsme v Blázinci v 5. patře na bloku 9, po rekonstrukci Mučírny v suterénu na témže bloku, jsme se přestěhovali společně s projektem MacGyver a Výtvarným kroužkem.

Partnerským (nebo spíše mateřským) projektem je projekt 3D tiskárny na Fakultě informačních technologií ČVUT https://3dprint.fit.cvut.cz. Studenti FIT pod vedením Marka Žehry a s podporou fakulty si tiskárnu postavili již na počátku roku 2012 jako následek přednášky Josefa Průši na FIT v rámci přednáškového cyklu Informatické večery na FIT. Společně propagujeme 3D tisk mezi zájemci nejen ze studentské komunity, pracujeme na vývoji tiskárny i jednotlivých komponent a plánujeme další zajímavé projekty do budoucna.

Jmenné prostory

Varianty
Akce