240px-Diamond warning sign (Vienna Convention style).svg.png Content of this wiki is DEPRECATED 240px-Diamond warning sign (Vienna Convention style).svg.png

Fotokomora

Z old-wiki.siliconhill.cz
(Rozdíly mezi verzemi)
Přejít na: navigace, hledání
(Dostupné vybavení)
 
(Není zobrazeno 33 mezilehlých verzí od 3 uživatelů.)
Řádka 1: Řádka 1:
Projekt klubu Silicon Hill.
+
Fotokomora je projekt klubu [http://http://www.siliconhill.cz Silicon Hill], jehož cílem je poskytnout technické, ale i znalostní zázemí každému, kdo má zájem věnovat se během studií klasickým fotografickým technikám. Projekt vznikl v akademickém roce 2010/2011 v původní temné komoře na třetím patře bloku 10, kde sídlí do teď. V průběhu činnosti projektu je neustále rozšiřováno vybavení temné komory, která v současnosti nabízí široké možnosti zpracování černobílých fotografických materiálů.
  
Web projektu: [http://fotokomora.sh.cvut.cz/ fotokomora.sh.cvut.cz]
+
Pokud Vás klasická fotografie zajímá, neváhejte napsat na '''fotokomora@sh.cvut.cz'''. Ať už jste zkušený temnokomorník, co hledá místo pro realizaci svých fotografických projektů, začátečník, který sem tam potřebuje vyvolat jeden kinofilm a nebo Vás jen zajímá, jak celý proces funguje a rádi by jste se podívali, jak se na fotopapíře v misce s vývojkou objevuje obraz, fotokomora má pro Vás dveře otevřené.
 +
[[Soubor:ftk_LOGO.png|600px|right|Logo]]  
  
Kontakr: fotokomora@sh.cvut.cz
+
==Jak fotokomora funguje==
 +
Podmínkou používání fotokomory je alespoň [http://www.siliconhill.cz/pages/clenstvi základní členství] v klubu Silicon Hill, ostatní záleží z velké míry na domluvě s vedoucím projektu, který spravuje klíče od místnosti. V případě zájmu je třeba napsat na fotokomora@sh.cvut.cz a domluvit si první návštěvu v doprovodu vedoucího projektu. Zde dojde k seznámení s dostupnou technikou, provozním řádem, pravidly používání fotochemie atd. Poté je již možné fotokomoru navštěvovat individuálně v jakémkoliv čase na základě domluvy o vypůjčení klíče k místnosti.
 +
 
 +
Další podmínkou je samozřejmě dodržování [[Média:ftk_pravidla.pdf|pravidel používání fotokomory]]
 +
 
 +
===Dostupná chemie===
 +
Pro členy klubu Silicon Hill je ve fotokomoře zdarma dostupná následující fotochemie ke zpracování ČB fotografických materiálů:
 +
*Negativní vývojka Ilford ID-11 (ekvivalent Kodak D76d, Fomadon P) - zásobní roztok (stock)
 +
*Negativní vývojka Foma R09 (ekvivalent Agfa Rodinal) - koncentrát
 +
*Negativní rychloustalovač Fomafix - pracovní roztok
 +
*Pozitivní vývojka Ilford Multigrade - pracovní roztok
 +
*Pozitivní rychloustalovač Fomafix - pracovní roztok
 +
*Kyselina citronová - prášek pro přípravu přerušovače
 +
*Smáčedlo Fotonal
 +
*Zcitlivující roztok pro Kyanotypii
 +
*Zásoba destilované vody
 +
 
 +
Pokud má někdo například jinou oblíbenou vývojku, nebo nechce používat společnou fotochemii, může si donést, namíchat a v lednici uskladnit v označených nádobách vlastní chemii.
 +
 
 +
'''Zásady použití fotochemie'''
 +
 
 +
Erární fotochemie je společná a je proto třeba dodržovat určitá pravidla tak, aby byla každému zaručena její správná funkce a opakovatelnost dosahovaných výsledků.
 +
*'''Neg. vývojka ID-11''' je ve formě zásobního roztoku (stock) a pro použití je třeba si vždy odlít potřebné množství a to naředit na pracovní roztok (běžně 1+1 nebo 1+3). Pracovní roztok se po použití vylévá, do láhve se zásobním roztokem se nic nevrací.
 +
*'''Neg. vývojka Foma R09''' se používá stejným způsobem, pouze ředění pracovních roztoků je jiné (obvykle 1+40 až 1+200). Do lahve s koncentrátem se opět nic nevrací.
 +
*'''Neg. ustalovač''' je v láhvi již ve formě pracovního roztoku a používá se opakovaně. Pro použití se nalévá do vývojnice přímo ze zásobní láhve a po ustálení negativu se z vývojnice opět vrací přímo do láhve. Na láhev je pak třeba poznamenat počet ustálených filmů (ustalovač má omezenou životnost)
 +
*'''Pozitivní vývojka a ustalovač''' je také v kanystrech již ve formě pracovního roztoku a platí pro ně stejná pravidla. Používají se přímo a z misek se poté vrací zpět do kanystrů. Na ustalovač je opět třeba poznamenat počet ustálených papírů.
 +
*'''Přerušovač''' se míchá na jedno použití z destilované vody a prášku kys. citronové a poté se vylévá. Stejně tak se po použití likviduje finální roztok se smáčedlem.
 +
*'''Všechny vývojky a ustalovače''' se skladují v lednici. Před vrácením lahví do lednice je nutné do nich stříknout trochu plynu do zapalovače, který je za tímto účelem dostupný ve fotokomoře. Důvodem je zpomalení oxidace roztoků a tím prodloužení jejich životnosti.
 +
 
 +
===Dostupné vybavení===
 +
Fotokomora je plně vybavená pro zpracování černobílých negativních materiálů ve formátu 135 (kinofilm), 120 (svitkový film 6x6,6x7 a 6x9). Z těchto formátů lze pak ve fotokomoře vyhotovit zvětšeniny na ČB fotopapír do velikosti 30x40cm a to za pomoci následujícího vybavení:
 +
[[soubor:Ftk_pano.JPG|600px|right|Fotokomora]]
 +
 
 +
'''Negativní proces'''
 +
 
 +
*Vývojnice Jobo 1520
 +
*Několik vývojnic Plastimat
 +
*Odměrné válce, nálevky, míchadla
 +
*Digitální teploměr se sondou na kabelu, lihový teploměr
 +
*Lightbox
 +
*Filmový skener negativů Epson Perfection V550
 +
 
 +
'''Pozitivní proces'''
 +
 
 +
*Kondenzorový zvětšovací přístroj Magnifax 3, objektiv Meogon 2,8/80
 +
*Kondenzorový zvětšovací přístroj Magnifax 4, objektiv Rodagon 2,8/50
 +
*Multigradační filtry Ilford pod objektiv
 +
*Zaostřovací lupa paterson
 +
*Expoziční hodiny Vipo Combi
 +
*Maskovací rámy 18x24,24x30 a 30x40
 +
*Misky velikosti 18x24 a 30x40
 +
*Bezpečné osvětlení červenými LED s automatickým režimem svícení (vypnutí osvětlení při zapnutí zvětšovacího přístroje)
 +
*Kotoučová řezačka
 +
 
 +
==Užitečné informace==
 +
Zde jsou uvedeny užitečné informace týkající se zpracování fotografických materiálů, které jsou také umístěny na nástěnce ve fotokomoře.
 +
*[[Média:ftk_navody.pdf|Stručný průvodce fotokomorou]]
 +
*[[Média:ftk_tabulka_casu.pdf|Tabulky pro rychlou orientaci]]
 +
*Vyvolávací časy pro [[Média:ftk_id-11.pdf|Ilford ID-11]] a [[Média:ftk_r09.pdf| Fomadon R09]] (zdroj The Massive Dev Chart)
 +
 
 +
==Kontakt==
 +
*umístění: 3. patro na [http://desitka.sh.cvut.cz/doku.php bloku 10 ], jih (na druhé straně, než je vrátnice)
 +
*email: fotokomora@sh.cvut.cz
 +
*Vedoucí projektu: [[ Filip Cizner | Filip Cizner ]] (f.cizner@sh.cvut.cz)
  
 
[[Category: Projekty]]
 
[[Category: Projekty]]

Aktuální verze z 14. 10. 2019, 19:16

Fotokomora je projekt klubu Silicon Hill, jehož cílem je poskytnout technické, ale i znalostní zázemí každému, kdo má zájem věnovat se během studií klasickým fotografickým technikám. Projekt vznikl v akademickém roce 2010/2011 v původní temné komoře na třetím patře bloku 10, kde sídlí do teď. V průběhu činnosti projektu je neustále rozšiřováno vybavení temné komory, která v současnosti nabízí široké možnosti zpracování černobílých fotografických materiálů.

Pokud Vás klasická fotografie zajímá, neváhejte napsat na fotokomora@sh.cvut.cz. Ať už jste zkušený temnokomorník, co hledá místo pro realizaci svých fotografických projektů, začátečník, který sem tam potřebuje vyvolat jeden kinofilm a nebo Vás jen zajímá, jak celý proces funguje a rádi by jste se podívali, jak se na fotopapíře v misce s vývojkou objevuje obraz, fotokomora má pro Vás dveře otevřené.

Logo

Obsah

[editovat] Jak fotokomora funguje

Podmínkou používání fotokomory je alespoň základní členství v klubu Silicon Hill, ostatní záleží z velké míry na domluvě s vedoucím projektu, který spravuje klíče od místnosti. V případě zájmu je třeba napsat na fotokomora@sh.cvut.cz a domluvit si první návštěvu v doprovodu vedoucího projektu. Zde dojde k seznámení s dostupnou technikou, provozním řádem, pravidly používání fotochemie atd. Poté je již možné fotokomoru navštěvovat individuálně v jakémkoliv čase na základě domluvy o vypůjčení klíče k místnosti.

Další podmínkou je samozřejmě dodržování pravidel používání fotokomory

[editovat] Dostupná chemie

Pro členy klubu Silicon Hill je ve fotokomoře zdarma dostupná následující fotochemie ke zpracování ČB fotografických materiálů:

  • Negativní vývojka Ilford ID-11 (ekvivalent Kodak D76d, Fomadon P) - zásobní roztok (stock)
  • Negativní vývojka Foma R09 (ekvivalent Agfa Rodinal) - koncentrát
  • Negativní rychloustalovač Fomafix - pracovní roztok
  • Pozitivní vývojka Ilford Multigrade - pracovní roztok
  • Pozitivní rychloustalovač Fomafix - pracovní roztok
  • Kyselina citronová - prášek pro přípravu přerušovače
  • Smáčedlo Fotonal
  • Zcitlivující roztok pro Kyanotypii
  • Zásoba destilované vody

Pokud má někdo například jinou oblíbenou vývojku, nebo nechce používat společnou fotochemii, může si donést, namíchat a v lednici uskladnit v označených nádobách vlastní chemii.

Zásady použití fotochemie

Erární fotochemie je společná a je proto třeba dodržovat určitá pravidla tak, aby byla každému zaručena její správná funkce a opakovatelnost dosahovaných výsledků.

  • Neg. vývojka ID-11 je ve formě zásobního roztoku (stock) a pro použití je třeba si vždy odlít potřebné množství a to naředit na pracovní roztok (běžně 1+1 nebo 1+3). Pracovní roztok se po použití vylévá, do láhve se zásobním roztokem se nic nevrací.
  • Neg. vývojka Foma R09 se používá stejným způsobem, pouze ředění pracovních roztoků je jiné (obvykle 1+40 až 1+200). Do lahve s koncentrátem se opět nic nevrací.
  • Neg. ustalovač je v láhvi již ve formě pracovního roztoku a používá se opakovaně. Pro použití se nalévá do vývojnice přímo ze zásobní láhve a po ustálení negativu se z vývojnice opět vrací přímo do láhve. Na láhev je pak třeba poznamenat počet ustálených filmů (ustalovač má omezenou životnost)
  • Pozitivní vývojka a ustalovač je také v kanystrech již ve formě pracovního roztoku a platí pro ně stejná pravidla. Používají se přímo a z misek se poté vrací zpět do kanystrů. Na ustalovač je opět třeba poznamenat počet ustálených papírů.
  • Přerušovač se míchá na jedno použití z destilované vody a prášku kys. citronové a poté se vylévá. Stejně tak se po použití likviduje finální roztok se smáčedlem.
  • Všechny vývojky a ustalovače se skladují v lednici. Před vrácením lahví do lednice je nutné do nich stříknout trochu plynu do zapalovače, který je za tímto účelem dostupný ve fotokomoře. Důvodem je zpomalení oxidace roztoků a tím prodloužení jejich životnosti.

[editovat] Dostupné vybavení

Fotokomora je plně vybavená pro zpracování černobílých negativních materiálů ve formátu 135 (kinofilm), 120 (svitkový film 6x6,6x7 a 6x9). Z těchto formátů lze pak ve fotokomoře vyhotovit zvětšeniny na ČB fotopapír do velikosti 30x40cm a to za pomoci následujícího vybavení:

Fotokomora

Negativní proces

  • Vývojnice Jobo 1520
  • Několik vývojnic Plastimat
  • Odměrné válce, nálevky, míchadla
  • Digitální teploměr se sondou na kabelu, lihový teploměr
  • Lightbox
  • Filmový skener negativů Epson Perfection V550

Pozitivní proces

  • Kondenzorový zvětšovací přístroj Magnifax 3, objektiv Meogon 2,8/80
  • Kondenzorový zvětšovací přístroj Magnifax 4, objektiv Rodagon 2,8/50
  • Multigradační filtry Ilford pod objektiv
  • Zaostřovací lupa paterson
  • Expoziční hodiny Vipo Combi
  • Maskovací rámy 18x24,24x30 a 30x40
  • Misky velikosti 18x24 a 30x40
  • Bezpečné osvětlení červenými LED s automatickým režimem svícení (vypnutí osvětlení při zapnutí zvětšovacího přístroje)
  • Kotoučová řezačka

[editovat] Užitečné informace

Zde jsou uvedeny užitečné informace týkající se zpracování fotografických materiálů, které jsou také umístěny na nástěnce ve fotokomoře.

[editovat] Kontakt

  • umístění: 3. patro na bloku 10 , jih (na druhé straně, než je vrátnice)
  • email: fotokomora@sh.cvut.cz
  • Vedoucí projektu: Filip Cizner (f.cizner@sh.cvut.cz)
Jmenné prostory

Varianty
Akce