240px-Diamond warning sign (Vienna Convention style).svg.png Content of this wiki is DEPRECATED 240px-Diamond warning sign (Vienna Convention style).svg.png

Celní řízení

Z old-wiki.siliconhill.cz
Přejít na: navigace, hledání

Pokud pro svůj projekt nakupujete zařízení ze zemí mimo Evropskou unii, je pravděpodobné, že vaše zásilka bude zadržena a předána k celnímu řízení. Cena zásilky, která nepodléhající clu je do 22 EUR, do celkové ceny je započínáno i dopravné. Celková cena pak u dražších zásilek může narůst ještě o clo, DPH a spotřební daň u některých typů výrobků. Podrobné informace, jsou dostupné na stránkách Celní zprávy.

Všechny zásilky mimo EU procházejí přes celní poštu (modrá budova poblíž Klamovky) nebo to řeší kurýrní firmy sami. Je kontrolována hodnota a obsah zásilky. Deklarovaná cena zásilky může být i nižší, tak aby se oficiálně vešla pod 22 EURO, nebo odesílatel uvede, že se jedná o dárek. Pokud je ovšem v balíku elektronika, hlavně taková, která svým vzhledem na rentgenu připomíná mobilní telefon, tak zásilka býva zpravidla vždy zadržena celní poštou.

Jak postupovat při nákupu a clení

1. Vedení schválí nákup položky v rozpočtu, částka by měla zahrnovat i případné clo a DPH (nejčastěji 3 % a 21 %) a poplatek za sprostředkování celního řízení, u pošty to bývá 180 Kč.

2. Zboží je objednáno a zaplaceno, v době kdy jsem to řešil neměl klub účet Paypal, takže jsem použil svůj soukromý. Platba bankovním převodem mimo EU je drahá, může to dělat i několik stovek.

3. Pečlivě vyplňte doručovací údaje, svůj email a telefon. Adresa doručení může být jakákoliv, která vám vyhovuje, případně adresa kanceláře klubu.

4. Odesílatel vám může posla číslo pro sledování zásilky (Track & Trace), kde se balík zdržuje pak snadno zjistíte na webu pošty nebo kurýra.

5. Při zadržení pro celní řízení, pošta posílá doporučený dopis s ofocenou fakturou, kurýrní služby se ozývají na email, případně telefonicky.

6. Pro vyclení je potřeba doložit:

  • hodnotu zboží, může to být faktura nebo výpis z účtu Paypal, případně přeposlání potvrzujícího emailu s uvedením položek a jejich cen,
  • zaslat plnou moc, že pošta nebo kurýr mají právo vyclít zásilku pro Studentskou unii. Většinou bývá dodán formulář, který stačí pouze vyplnit a podepsat. Je nutné uvést fakturační adresu klubu, IČ, DIČ a EORI, viz Kancelář, fakturační adresa, pokud má být zásilka poslána jinam než je fakturační adresa, tak uvést i doručovací adresu. Podepsat tuto plnou moc může statutární orgán Studentské unie, což je prezident(ka). Ve výsledku pak stačilo podepsaný formulář naskenovat a PDF poslat kurýrovi (sám jsem to vyřešil tak, že jsem obrázek z mobilu od prezidentky s razítkem a podpisem připlácl na správné místo v dokumentu a prošlo bez problému). Dále sem dokládal [potvrzení], že podepsaná osoba je statutání orgán, ale to zřejmě není povinné.

7. Pokud je vše v pořádku, pošta nebo kurýr už vás nebude dále obtěžovat zvídavými dotazy a za pár dní zásilku doručí. Pokud je vyměřeno clo, zásilka je poslána jako dobírka a clo se pak zaplatí při převzetí.

Jmenné prostory

Varianty
Akce