Fotokomora
Fotokomora je projekt, jehož cílem je poskytnout technické, ale i znalostní zázemí každému, kdo má zájem věnovat se během studií klasickým fotografickým technikám. Projekt vznikl v akademickém roce 2010/2011 v původní temné komoře na třetím patře bloku 10, kde sídlí do teď. V průběhu činnosti projektu je neustále rozšiřováno vybavení temné komory, která v současnosti nabízí široké možnosti zpracování černobílých fotografických materiálů.
Obsah |
Jak fotokomora funguje
Podmínkou používání fotokomory je alespoň základní členství v klubu Silicon Hill, ostatní záleží z velké míry na domluvě s vedoucím projektu, který spravuje klíče od místnosti. V případě zájmu je třeba napsat na fotokomora@sh.cvut.cz a domluvit si první návštěvu v doprovodu vedoucího projektu. Zde dojde k seznámení s dostupnou technikou, provozním řádem, pravidly používání fotochemie atd. Poté je již možné fotokomoru navštěvovat individuálně v jakémkoliv čase na základě domluvy o vypůjčení klíče k místnosti.
Dostupná chemie
Pro členy klubu Silicon Hill je ve fotokomoře zdarma dostupná následující fotochemie ke zpracování ČB fotografických materiálů:
- Zásobní roztok negativní vývojky Ilford ID-11 (ekvivalent Kodak D-76d)
- Koncentrát negativní vývojky Foma R09 (ekvivalent Agfa Rodinal)
- Pracovní roztok pozitivní vývojky Ilford Multugrade
- Pracovní roztok ustalovače Fomafix na negativy
- Pracovní roztok ustalovače Fomafix na pozitivy
- Smáčedlo Fotonal
- Kyselina citronová
- Zásoba destilované vody
- Zcitlivovací roztok pro Kyanotypii
Pokud má někdo například jinou oblíbenou vývojku, nebo nechce používat společnou fotochemii, může si donést, namíchat a v lednici uskladnit v označených nádobách vlastní chemii.
Zásady použití fotochemie
Erární fotochemie je společná a je proto třeba dodržovat určitá pravidla, tak aby byla každému zaručena její správná funkce a opakovatelnost dosahovaných výsledků.
- Neg. vývojka ID-11 je ve fotmě zásobního roztoku (stock) a pro použití je třeba si vždy odlít potřebné množství a to naředit na pracovní roztok (běžně 1+1 nebo 1+3). Pracovní roztok se po použití vylévá, do láhve se zásobním rozotkem se nic nevrací.
- Neg. vývojka Foma R09 se používá stejným způsobem, pouze ředění pracovních roztoků je jiné (obvykle 1+40 až 1+200). Do lahve s koncentrátem se opět nic nevrací.
- Neg. ustalovač je v láhvi již ve formě pracovního rozotku a používá se opakovaně. Pro použití se nalévá do vývojnice přímo ze zásobní láhve a po ustálení negativu se z vývojnice opět vrací přímo do láhve. Na láhev je pak třeba poznamenat počet ustálených filmů (ustalovač má omezenou životnosst)
- Pozitivní vývojka a ustalovač je teké v kanystrech již ve formě pracovního roztoku a platí pro ně stejná pravidla. Používájí se přímo a z misek se poté vrací zpět do kanystrů. Na ustalovač je opět třeba poznamenat počet ustálených papírů.
- Přerušovač se míchá na jedno použití z destilované vody a prášku kys. citronové a poté se vylévá. Stejně tak se po použití likviduje finální roztok se smáčedlem.
Dostupné vybavení
Fotokomora je plně vybavená pro zpracování negativních materiálů ve fromátu 135 (kinofilm), 120 (svitkový film 6x6,6x7 a 6x9) a listový film do velikosti 13x18cmm (5x7"). Z těchto formátů lze pak ve fotokomoře vyhotovit zvětšeniny na ČB fotopapír do formátu 30x40cm a to za pomoci následujícího vybavení:
Negativní proces
- Vývojnice Jobo
- Několik vývojnic Plastimat
- Odměrné válce
- Digitální teploměr se sondou na kabelu, lihový teploměr
Pozitivní proces
- Zvětšovací přístroj Opemus 5a s barevnou hlavou Meochrom (kinofilm až 6x6), objektiv Meogon 5.6/60
- Kondenzorový většovací přístroj Magnifax, objektiv
- Velkoformátový zvětšovací přístroj pro listové filmy do velikosti 13x18cm (5x7"), objektiv Schneider Kreuzach Componon
- Multigradační filtry Ilford pod objektiv
- Zaostřovací lupa paterson
- Expoziční hodiny Vipo
- Maskovací rámy 18x24,24x30 a 30x40
- Misky velikosti 18x24 a 30x40
Užitečné informace
Vybavení
Kontakt
- poloha: 3. patro na B10, jih (na druhé straně, než je vrátnice)
- email: fotokomora@sh.cvut.cz
- Vedoucí projektu: Filip Šáfr (f.safr@sh.cvut.cz)