Síť
Obsah |
IP rozsahy
Veřejné adresy
IPv4
Klub Silicon Hill má od ČVUT poskytnutý rozsah 147.32.112.0/20. Tento rozsah je rozdělen dle http://faq.sh.cvut.cz/#IP . Každý blok má cca 1 a 1/2 C rozsahu = 254+126 adres.
IPv6
Neveřejné adresy
Z důvodů nedostatku veřejných adres jsou přiřazovány taktéž neveřejné adresy z domény sh.nat. Tyto adresy jsou v síti klubu směrovány bez omezení a směrem ven ze sítě jsou překládány (NAT) na stroji jménem scanner. V brzské době tento překlad bude probíhat na centrálním prvku (Cisco Catalyst 6509).
Nové řešení
Neveřejné adresy jsou na blocích rozvrženy následovně. Každý blok má k dispozici 2*254 adres (2xC):
- 172.16.BLOK9.0/24
- 172.16.BLOK8.0/24
Staré řešení (zanikne v dubnu 06)
Jedna vlana přes celou síť. Bloky sdílejí rozsah
- 172.16.0.0/23
Jak funguje síť
Pro laiky
Pro odborníky
Topologie
FIXME Tady to chce dát topologii strahova, ale nevim, kde je, když je posrané www.sh.
DUSPS a konfigurace
Veškerá konfigurace uživatelů a služeb probíhá v DUSPSu. Přibližně každou hodinu probíhají exporty na stroji dusps.sh, které konfigurují bloková ciska (aclka, seznam, filtrovaných uživatelů) a patrová ciska (mac adresy pro port security a vlany, do kterých uživatelé patří).
Vlany
Strahovská sít používá směrovací protokol OSPF. Každý blok má minimálně dvě vlany s veřejným rozsahem a na tomto rozsahu má uživatele a též blokové servery. Tyto vlany jsou běžně označeny BLOK1 a BLOK2, přičemž první vlana obsahuje rozsah 147.32.1(BLOK+10).0/24 a druhá vlana zbytek viz:http://faq.sh.cvut.cz/#IP http://faq.sh.cvut.cz/#IP]. BLOK je v tomto případě číslo 2-11 a označuje blok, kterého se to týká. Blok 12 a 11 vystupuje v síti dohromady jako blok 11.Pro privátní rozsah byly vyhrazeny 2 vlany BLOK9 a BLOK8, každá s kapacitou /24 a mají v budoucnosti sloužit jako OZU level 0 pro blok. Do té doby se budou používat pro uživatele bez omezení, když nebudou k dispozici volná IP z veřejného rozsahu.
Bezpečnost
Každý blok tyto rozsahy routuje do centrálního prvku, přičemž na blocích vlan filtery zajišťují, aby se zakázal provoz z IP, která jsou v DUSPSu zakázaná. Zabezpečení na druhé vrstvě zajišťuje port security na patrových switchích. Z duspsu se tam lejou mac adresy, které to povolí. Zbytek to zakáže a na půl minuty to vypne port.
Připojení serverů na blocích
Bloky jsou běžně připojené páteřní vlanou (5), přičemž některé hostují část serverů, které se nevejdou do centrální serverovny (CS) nebo serveroven na jiných blocích (Blok 4 např.). V tom případě blok akceptuje též vlanu 6 (servery). Používá se dot1q trunking.
IPv6
Bloková cisca se chovají jako IPv6 routery. Rozsahy viz http://ipv6.sh.cvut.cz