240px-Diamond warning sign (Vienna Convention style).svg.png Content of this wiki is DEPRECATED 240px-Diamond warning sign (Vienna Convention style).svg.png

Astronomicko-kosmonautická setkání

Z old-wiki.siliconhill.cz
(Rozdíly mezi verzemi)
Přejít na: navigace, hledání
m
(Základní informace)
Řádka 11: Řádka 11:
  
 
*!!! v [http://wiki.sh.cvut.cz/Diskuse:Astronomicko-kosmonautick%C3%A1_setk%C3%A1n%C3%AD diskuzi] se můžete vyjádřit k tématům dalších setkání !!!
 
*!!! v [http://wiki.sh.cvut.cz/Diskuse:Astronomicko-kosmonautick%C3%A1_setk%C3%A1n%C3%AD diskuzi] se můžete vyjádřit k tématům dalších setkání !!!
 +
 +
=== Multimediální přílohy NASA ===
 +
*http://media.sh.cvut.cz/avc/Astro/prilohy_nasa
 +
**http://media.sh.cvut.cz/avc/Astro/prilohy_nasa/dreamtime.mpg  - start raketoplánu discovery v HD kvalitě+pár scén z raketoplánu
  
 
== Druhá schůzka ==
 
== Druhá schůzka ==

Verze z 14. 12. 2006, 10:32

Obsah

Základní informace

Astronomicko-kosmonautická setkání budou sestávat z přednášek a následné moderované besedy. Přednášky budou balancovat mezi populárním a odborným pojetím v závislosti na rozsahu a obtížnosti problematiky. Případným dotazům, připomínkám, úvahám apod. bude po skončení přednášky věnována beseda, na která se přednášející pokusí uspokojit všechny dotazy z řad posluchačů. Délka příspěvku se bude pohybovat kolem 1:30 hodiny, délka besedy závisí na aktivitě posluchačů a prostoročasovým :o) možnostem místnosti. Není ale problém se přesunout do jednoho z mnoha výčepních prostor na Strahově a pokračovat tam.


  • !!! v diskuzi se můžete vyjádřit k tématům dalších setkání !!!

Multimediální přílohy NASA

Druhá schůzka

Start raketoplánu Discovery. Credit: NASA/JPL
Plakátek k druhému setkání Astronomicko-kosmonautické sekce Silicon Hill. Credit: Ondřej Otýpka
  • Místo konání: Strahov, blok 7, místnost klubovna SH (suterén)
  • Datum: 13. prosinec 2006
  • Čas: 20:00 až cca 22:30
  • Náplň: přednáška Čtvrtstoletí s raketoplánem
  • Přednáší: Václavík Michal

Abstrakt přednášky Čtvrtstoletí s raketoplánem

Projekt vícenásobně použitelného kosmického letounu se v americké kosmonautice objevuje již v 50. letech 20. století. NASA oficiálně zahájila vývoj takovéhoto stroje v roce 1969, kdy oslovila všechny velké aerokosmiké firmy. Na konci téhož roku byla představena výtězná studie raketoplánu. V roce 1976 byl předán první prototyp raketoplánu označený OV-101 Enterprise. O rok později na něm byly provedeny letové zkoušky v atmosféře na Drydenově letecké základně. Původně se plánovalo že se Enterprise přebuduje na letuschopný kosmický raketoplán, ale nakonec byl pro tyto účely přestavěn OV-099 Challenger.


První raketoplán označený OV-102 Columbia odstartoval po tříletém zpoždění 12. dubna 1981. Flotila amerických raketoplánu se pomalu začala rozrůstat. Dne 4. dubna 1983 poprvé odstartoval OV-099 Challenger, 30. srpna 1984 OV-103 Discovery a nakonec 3. října 1985 OV-104 Atlantis.


Dne 28. ledna 1986 došlo ke katastrofě raketoplánu Challenger, který exploroval 73 sekund po startu. Všech sedm astronautů na palubě, mezi nimiž byla i učitelka Christa McAuliffeová, havárii nepřežilo. Vyšetřovácí komise dospěla k závěru, že příčinou havárie bylo prohoření těsnění na pravém motoru SRB. Mimo to byly nedostačující postupy při sestavování motorů SRB a také komunikace mezi tehniky a vedoucími představiteli NASA. Před dalším startem raketoplánu bylo provedeno velké množství změn (jak technických, tak i personálních) a postaven nový raketoplán OV-105 Endeavour.


Bohužel ani následující provoz raketoplánů se neobešel bez závažných problémů. V sobotu 1. února 2003 se vracel z mise STS-107 raketoplán Columbia. Přibližně 15 minut před přistáním došlo k přerušení spojení s raketoplánem a jeho destrukci. Zpráva vyšetřovací komise označila za hlavní příčinu havárie poškození náběžné hrany křídla dopadem kusu izolační pěny z nádrže ET. Stejně jako při havárii Challengeru, i v tomto případě došlo k velkému množství technických i personálních změn. Dalšího startu raketoplánu jsme se dočkali až 26. července 2005.


V současné době jsou raketoplány opět v operačním provozu a podílejí se na výstavbě Mezinárodní kosmické stanice ISS. Už nyní je však rozhodnuto, že bude provoz raketoplánu ukončen v roce 2010 (poslední start je plánován na 10. července 2010). Poté bude americké pilotované mise zajišťovat kosmická loď Orion, na jejímž vývoji se začíná pracovat.

První schůzka

Monumentální ruská modulová stanice Mir. Credit: NASA/JPL
Mezinárodní kosmická stanice ISS při odletu raketoplánu Atlantis v září 2006. Credit: NASA/JPL
Plakátek k prvnímu setkání Astronomicko-kosmonautické sekce Silicon Hill. Credit: Ondřej Otýpka
  • Místo konání: Strahov, blok 7, místnost klubovna SH
  • Datum: 15. listopad 2006
  • Čas: 20:00 až cca 22:00
  • Náplň: organizační záležitosti, přednáška Kosmické stanice aneb „Od Saljutů po ISS“
  • Přednáší: Václavík Michal

Záznam přednášky Kosmické stanice aneb „Od Saljutů po ISS“

Abstrakt přednášky Kosmické stanice aneb „Od Saljutů po ISS“

V letošním roce jsme oslavili 35. výročí od vypuštění první orbitální kosmické stanice na světě, ruského Saljtutu. Ten byl na oběžnou dráhu vypuštěn 19. dubna 1971, z kosmodromu Bajkonur, pomocí nosné rakety Proton. Do roku 1982 bylo vypuštěno celkem sedm těchto stanic, z nichž některé plnily vědecké úkoly, jiné zase sloužily k čistě vojenským účelům. Na palubě Saljutu 6 strávil, v roce 1978, téměř jeden týden i první a zatím poslední česko-slovenský kosmonaut Vladimír Remek.


V polovině osmdesátých let se schylovalo k vypuštění většího orbitálního komplexu, který později dostal jméno Mir. Ten se skládal z několika modulů, které byly postupně vynášeny na oběžnou dráhu kolem Země. Na palubě Miru se v průběhu patnácti let vystřídalo celkem 104 kosmonautů a astronautů, kteří hlavně v pozdějších letech zažili několik horkých chvil, které hraničily až s katastrofou. Symbol a chlouba ruské kosmonautiky zanikl při řízeném průletu atmosférou 23. března 2001.


Amerika se v 60. letech plně soustředila na projekt přistání lidí na Měsíci a zůstala tak pozadu za Sovětským svazem při budování kosmických stanic. Až v roce 1973 Američané vypustili svoji první kosmickou stanici pod názvem Skylab. Poslední (třetí) posádka opustila stanici 8. února 1974. Poté byla stanice navedena na vyšší oběžnou dráhu, aby se prodloužila její životnost. I to však bylo málo, protože první let amerického raketoplánu byl několikrát odložen. Kosmickou stanici Skylab se tak nepodařilo zachránit a zanikla při neřízeném sestupu atmosférou 11. července 1979.


V současné době nám nad hlavami létá Mezinárodní kosmická stanice ISS, která je společným dílem Spojených státu amerických, Ruska a několika dalších zemí. S její stavbou se počítalo již na sklonku 80. let pod názvem Freedom, později Alpha. První modul ISS byl vypuštěn 20. listopadu 1998, v průběhu následujících let postupně přibývalo další vybavení stanice. V únoru roku 2003 došlo k tragické havárii raketoplánu Columbia a plány na vybudování mohutné stanice byly v ohrožení. Nakonec se našlo řešení v podobě pouze dvoučlenných tzv. udržovacích posádek. Tento „nouzový stav“ byl ukončen letos v červenci, kdy byla stálá posádka stanice rozšířena na 3 členy. V následujících čtyřech letech by měla být Mezinárodní kosmická stanice ISS dokončena a její paluba by se měla stát domovem až pro 7 členů posádky.

Jmenné prostory

Varianty
Akce