Barvy
(→Aktuality) |
(→Aktuality) |
||
Řádka 6: | Řádka 6: | ||
* 19. 3. 2012 | * 19. 3. 2012 | ||
− | + | Nakoupen upgrade SW: X-Rite i1 Publish | |
Verze z 3. 5. 2012, 13:34
Obsah |
Projekt "Barvy"
Aktuality
- 19. 3. 2012
Nakoupen upgrade SW: X-Rite i1 Publish
- 25. 10. 2008
Spektroferometr si je možné zapůjčit po předchozí domluvě v kanceláři klubu Silicon Hill
- 4. 9. 2008
"Barvičkometr" neboli spektroferometr s terčíky a SW jsou zde!
Celé balení
Deska s pravítek, terčíkem a spektroferometrem
- 13. 8. 2008
Sonda je objednána Eye-One XT UV
Celková cena byla "vyhádána" na 40 420,- což je o 10 % levnější než se běžně dodává. Viz: internetový obchod kde jsem objednával
Půjčování spektroferometru
Pro vypůjčení spektroferometru je zapotřebí kolejenka, ČVUTenka resp. jakýkoli osobní doklad. Při předání podepíšete protokol o převzetí věci (je to drahé zařízení, tak proto tato byrokracie), kde je datum vrácení spektroferometru. Osobně vám vysvětlím co a jak a můžete vesele kalibrovat.
Kam pro spektroferometr?
- Kancelář klubu Silicon Hill (blok 1 první patro).
Kdy se můžete stavit?
- Kdykoli po předchozí domluvě na ICQ, e-mailu apod.
Co za půjčení?
- Vůbec nic
How To
Nevíte si s kalibrací rady? Nevíte co jsou pojmy gamut, dE, metamerie, barevná událost apod? Neváhejte se ozvat na můj e-mail pavel.kovac[at]siliconhill.cz a po domluvě s více lidmi uspořádám malou přednášku na téma "Správa barev".
Malé How To však najdete i v následujících řádcích.
Kalibrace monitoru
Ke kalibraci monitoru je zapotřebí si uvědomit jednu nesmírně důležitou věc. Nikdy nesrovnávejte vytištěný obrázek s monitorem tím, že přiložíte vytisklý obrázek vedle toho na monitoru!!! Takto to zkrátka nikdy fungovat nebude, více informací proč to tak je se dozvíte na přednášce.
Nyní k samotné kalibraci. Nainstalujte si software Eye-One Match 3 (volně ke stažení na stránkách www.x-rite.com, nebo na přiloženém flash disku). Teprve poté zapojte sondu pomocí USB do PC. Spusťte program Eye-One Match 3 a postupujte dle instrukcí. Opravdu zde nemá cenu rozepisovat co a jak, protože program má obrázkový postup, který zvládne i cvičená opička. Pouze zde doporučím některé v praxi zažité postupy.
Vždy kalibrujte monitor za světelných podmínek, které používáte nejvíce. V programu zvolte ikonu monitoru a poté položku "Advanced". Vyberte typ monitoru a v následujícím okně vyberte "Perform Ambient Light Check". Zde nastává otázka volby teploty bílého bodu. Jistě vzniknou diskuze nad 6500 K vs 5000 K. Obecně je však doporučeno 6500 K a 5000 K volte pouze v případě, že máte standardizované osvětlení D50 (5000 K). Následuje sled operací, které již kalibrují samotný monitor a vytváří .icc profil. Ten je zaveden do systému ihned po dokončení kalibrace. V posledním okně nezapomeňte odškrtnou položku "Profile reminder", která zajištujě aktuálnost profilu, ale u LCD již postrádá téměř smysl (stačí kalibrovat jendou do půl roka).
Kalibrace tiskárny
U kalibrace tiskárny opět dodržujte obrázkový postup a následující doporučení. Vždy kalibrujte tiskárnu s papírem, který používáte. Kalibraci proveďte na všechny tipy papírů co tisknete (pro každý zvlášť!). Při skenování vytisknutého terčíku na sondu netlačte a snažte se pohybovat co možná nejplynuleji. Pokud se pohybujete příliš pomalu, obvykle vás program vyzve k načtení daného řádku vzorků ještě jednou. To samé platí pro příliš velkou rychlost. To však poznáte sami. Obecně také doporučuji nezavádět profil přímo do Windows Color Managmentu, ale využít Color Managment Photoshopu (v případě, že využíváte produkty Adobe). Správa barev v Adobe je velmi pokročilá a prakticky asi nejlepší s čím se dá setkat, takže proč ji nevyužít. Ohledně kalibrace tiskárny se dají vést velmi dlouhé diskuze, ale to si proberem u konkrétních případů osobně. Každá tiskárna (druh) vyžaduje jiný přístup.
Kalibrace ostatních zařízení
Pro kalibraci ostatních zařízení (skener, projektor, foťák) podám slovní vysvětlení při předání spektroferometru.
Cíl projektu
Projekt „Barvy“ si klade za cíl poskytnout běžným členům možnost kalibrovat barvy na svých monitorech. V době velkého rozmachu akademií (hodně kurzů se zaměřuje na grafiku) je dost nepříjemné sledovat, jak si studenti tvoří projekty a na každém monitoru vypadají jinak. Velký potenciál to má i pro PR nasazení, kdy je třeba dbát na to aby docházelo k metamerické shodě u monitoru a tisknutelného plakátu/letáku.
Co s projektem do budoucna?
Sice jsem na začátku říkal, že projekt končí nákupem HW, ale jistě není problém postupně učit členy klubu správu barev (colormanagement) natolik, aby se z nich staly profesionálové v oblasti DTP/správy barev. Ten kdo se někdy v tomto odvětví chvilku pohyboval, tak jistě ví, že schopní lidé v této oblasti jsou placeni zlatem a je jich stále málo. Nejprve bych asi začal přednáškou o "Správa barev pro začátečníky" a postupně by s ohledem na zájem pořádali další.
Řešitelé
Zatím pouze moje maličkost.