240px-Diamond warning sign (Vienna Convention style).svg.png Content of this wiki is DEPRECATED 240px-Diamond warning sign (Vienna Convention style).svg.png

Zabezpečení Windows

Z old-wiki.siliconhill.cz
(Rozdíly mezi verzemi)
Přejít na: navigace, hledání
(Jsem se na to nemohl dívat...)
(Pomoc: NEWSy uz delsi dobu neexistuji)
 
Řádka 12: Řádka 12:
 
=== Pomoc ===
 
=== Pomoc ===
  
Pokud si nebudete vědět rady s čímkoliv ohledně zabezpečení, můžete kontaktovat svého televisora, případně admina vašeho bloku nebo strahovských news.
+
Pokud si nebudete vědět rady s čímkoliv ohledně zabezpečení, můžete kontaktovat svého televisora/správce patra, případně admina vašeho bloku.
  
 
Pokud vás napadne něco, co zde není a mělo by tu být, neváhejte to sem dopsat. Díky.
 
Pokud vás napadne něco, co zde není a mělo by tu být, neváhejte to sem dopsat. Díky.
 
  
 
== Hesla ==
 
== Hesla ==

Aktuální verze z 26. 10. 2015, 17:00

Obsah

[editovat] Úvod

[editovat] Proč zabezpečovat ?

Tato stránka vzniká jako reakce na to, že stále více lidí na SH (a nejen tam) používá počítač připojený k Internetu s operačním systémem Windows a neumí si jej dostatečně zabezpečit. Na Internetu existuje obrovské množství virů a jiných programů, které se snaží poškodit váš počitač.

Většinou si uživatelé myslí, že nepotřebují svůj počítač zabezpečovat - buď vůbec neví o velikosti nebezpečí, nebo si prostě říkají: "Co by mi nějaký hacker mohl udělat a k čemu by mu byl právě MŮJ počítač?". Tak předně: na počítači se přihlašujete do banky, používáte ho k práci, máte na něm dokumenty, soukromé fotky. Případně váš počítač = vy. No a co kdyby někdo zneužil vaši identitu k páchání trestné činnosti?

[editovat] Jak na to?

Stačí pouze udržovat svůj počítač aktuální. Tedy stačí mít zapnutou pravidelnou aktualizaci pomocí Windows Update. A pravidelně aktualizovat programy jako Java, Flash, Adobe Reader. Jak na to (Windows): Turn automatic updating on or off

[editovat] Pomoc

Pokud si nebudete vědět rady s čímkoliv ohledně zabezpečení, můžete kontaktovat svého televisora/správce patra, případně admina vašeho bloku.

Pokud vás napadne něco, co zde není a mělo by tu být, neváhejte to sem dopsat. Díky.

[editovat] Hesla

[editovat] Uživatelské heslo

Při instalaci Windows se vás instalační program zeptá na heslo pro uživatele administrátor a heslo pro všechny ostatní uživatele. Tato heslo vždy vyplňte! Každý uživatel (a hlavně administrátor) by měl mít nastaveno nějaké (dostatečně složité) heslo. Pokud už máte Windows nainstalovány a nemáte zadáno heslo, můžete si jej změnit (Ovládací panely->Uživatelské účty).

Vyvarujte se používání stejných hesel pro různé stránky (linkedin, facebook, mail, banka). Pokud možno, udržujte si je pomocí speciálních programů (např. keepass, lastpass...).


[editovat] Aktualizace Windows

[editovat] Úvod

Mnoho virů se šíří pomocí chyb v různých aplikacích, nebo operačních systémech. Na tyto chyby vydává Microsoft pravidelně tzv. záplaty (angl. patch).


[editovat] Antivir

[editovat] Antivir

Antivir je program, který váš počítač chrání před viry. Existuje jich celá řada a některé (kvalitní) jsou pro nekomerční použití k dispozici zdarma. Například Microsoft Security Essentials, NOD32, Avast!, AVG... Vybírejte dle osobních preferencí, protože pokud klikáte na cokoliv co na vás vyskočí, tak vám aniAntivirus nepomůže.


[editovat] Spyware, Malware, ...

[editovat] Úvod

Spyware, malware, a jiná zvířátka jsou programy, které bez vašeho svolení o Vás shromažďují informace a zasílají je po internetu, případně využívají výkon vašeho počítače k nekalým aktivitám.

[editovat] Ochrana

Nikdy neklikejte na podezřelé odkazy (opravdu jste nezdědili 1M USD od pradědečka z jižní ameriky), případně se vyhněte i crackům. A nejdůležitější - aktualizujte software (windows, adobe reader, adobe flash, java...)

[editovat] Záloha dat

Nejdůležitější věcí na zabezpečení Vašeho systému (a to samozřejmě neplatí jen pro Windows) je však pravidelné zálohování všech potřebných dat. Nikdy totiž nemáte počítač absolutně zabezpečený, a proto se Vám může VŽDY do počítače dostat nějaký virus nebo útočník z Internetu, který Vám může vymazat všechna data (nebo třeba zašifrovat. Nebo vám může selhat hardware (pevný disk) a o data přijdete taktéž. Pokud data nemáte zálohovaná, prostě o ně přijdete. U fotek z dovolené to zamrzí, u rozpracované diplomky to může být i existenční záležitost.


Proto si všechna data, o které byste nechtěli přijít pravidelně zálohujte např. do cloudu (onedrive/dropbox/...), případně zálohujte na externí disk, DVD... (on ještě někdo má DVD-ROM :)?

Jmenné prostory

Varianty
Akce