240px-Diamond warning sign (Vienna Convention style).svg.png Content of this wiki is DEPRECATED 240px-Diamond warning sign (Vienna Convention style).svg.png

Výtvarný kroužek

Z old-wiki.siliconhill.cz
(Rozdíly mezi verzemi)
Přejít na: navigace, hledání
(přidáno přibližné datum zrušení (podle historie editace této stránky))
 
(Není zobrazeno 63 mezilehlých verzí od 4 uživatelů.)
Řádka 1: Řádka 1:
'''V SOUČASNOSTI SE PRACUJE NA AKTUALIZACI INFORMACÍ!'''
+
Projekt '''VÝTVARNÝ KROUŽEK''' byl představenstvem '''ZRUŠEN''' (duben 2019)
 +
 
 +
 
 +
'''Hledá se vedoucí výtvarky'''
 +
 
 +
Výtvarný kroužek hledá nového vedoucího - vedoucím se můžeš stát i ty! Pokud máš zajímavé nápady - jak co se týče propagace výtvarky, tak náplně případných lekcí - jsi pravděpodobně vhodný kandidát! Organizační záležitosti ti vysvětlí aktuální lektoři - není to nic složitého. Využij možnost formovat výtvarku podle svých představ!
 +
 
 +
 
 +
'''O výtvarce'''
 +
 
 +
Výtvarný kroužek je otevřen komukoli se zájmem o výtvarno. Účastnit se může úplně každý, bez rozdílu výtvarných zkušeností, znalostí nebo schopností. Během semestru tě seznámíme s maximem výtvarných technik.
 +
Hodiny jsou otevřené, takže není problém přijít jen jedenkrát anebo naopak pravidelně každý týden.
 +
 
 +
Scházíme se v pondělí od '''19:30 do 21:00''' na bloku 9 v suterénu na jihu (dveře S127). Suterén na bloku 9 není průchozí, neboť se uprostřed suterénu nachází výměník. Aby ses dostal do výtvarky, musíš projít nultým patrem na jih a sejít po jižním schodišti dolů. 
 +
 
  
Výtvarný kroužek je otevřen komukoli se zájmem o výtvarno. Účastnit se může úplně každý bez rozdílu výtvarných zkušeností, znalostí nebo schopností. Během semestru tě seznámíme s maximem výtvarných technik, kromě naplánovaných řemeslných a výraběcích technik se také maluje a kreslí pod vedením nezkušených ale velice ochotných lektorek Alenky a Hanky.
 
Hodiny jsou otevřené, takže není problém přijít jen jedenkrát anebo naopak pravidelně každý týden. Od letního semestru 2012/2013 se budeme scházet každé pondělí ve 20.00 na bloku 9 v suterénu na jihu (dveře S127). Suterén na bloku 9 není průchozí, neboť se uprostřed suterénu nachází výměník. Aby ses dostal do výtvarky, musíš projít nultým patrem na jih a sejít po jižním schodišti dolů. 
 
 
   
 
   
Pokud máš chuť zapojit se do našeho skvělého kolektivu, neváhej, každý je vítán. Nesejde na tvých zkušenostech, talentu nebo umu. Člověk nemusí umět tvořit na to, aby mohl tvořit rád. Pokud by tě zajímala nějaká technika, napiš. Pokud to bude v naších silách, rádi ji zařadíme do programu a naučíme tebe i ostatní základy.
+
'''Pokud máš chuť se zapojit, neváhej, každý je vítán.'''
  
Umíš něco pěkného a rád bys to naučil ostatní? Neváhej a zkus vést výtvarný workshop pro své kamarády i ostatní obyvatele našich milých kolejí! O pomůcky se postaráme my :o)
+
Nesejde na tvých zkušenostech, talentu nebo umu. Člověk nemusí umět tvořit na to, aby mohl tvořit rád. Pokud by tě zajímala nějaká technika, napiš. Pokud to bude v našich silách, seženeme pro tuto techniku nástroje a vysvětlíme ti, jak na to.
  
Klíče od místnosti a skříně s pomůckami a materiálem jsou k dispozici všem aktivním členům. Pokud si chceš něco vypůjčit nebo vyzkoušet a nemáš čas v pondělí večer, piš na e-mail vytvarka@siliconhill.cz. Domluvíme se na vyhovujícím řešení.
+
Umíš něco pěkného a rád bys to naučil ostatní? Neváhej a zkus vést výtvarný workshop pro své kamarády i ostatní obyvatele našich milých kolejí!
  
Pro členy klubu Silicon Hill je účast zdarma :o) Nejsi-li členem, nezoufej. Můžeš se za malý poplatek stát členem klubu a čerpat tak možnosti výtvarky a jiných projektů.
+
Pokud si chceš něco vypůjčit nebo vyzkoušet a nemáš čas v pondělí večer, piš na e-mail vytvarka@siliconhill.cz. Domluvíme se na vyhovujícím řešení.
  
'''NA VŠECHNY TECHNIKY UVEDENÉ V PROGRAMU A NA MNOHO DALŠÍCH MÁME VLASTNÍ VYBAVENÍ, SVOJE SI TEDY NOSIT NEMUSÍŠ!'''
+
Pro členy klubu Silicon Hill je účast zdarma, nicméně pro náročnější lekce je zapotřebí si obstarat vlastní materiál (například při lekci leptání skla ti poskytneme leptací směs a vosk, ale skleněnou nádobu si raději přines vlastní. Nejsi-li členem, nezoufej. Můžeš se za malý poplatek stát členem klubu a čerpat tak možnosti výtvarky a jiných projektů.
  
  
=='''Program Výtvarného kroužku na letní semestr 2012/2013'''==
+
=='''Kontakty'''==
 +
====Lektoři výtvarných technik====
 +
Michal Trněný (vedoucí projektu, tel.: 731/670154)
  
 +
Alžběta Kolářová
  
==='''ÚNOR 2013'''===
+
Iveta Miturovvá (aktuálně v zahraničí)
====DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ (11. února 2013)====
+
Konečně nastal den, kdy vás můžeme přivítat v nové místnosti. Pokud chceš s námi obdivovat její krásy a ještě si přitom zasoutěžit o ceny, tak neváhej v pondělí 11. února 2013 vyrazit v 20.00 do výtvarky. Pokud se rozhodneš přijít, tak nezapomeň, že jsme se přestěhovali z bloku 5 na blok 9 do suterénu (místnost S127, většina zná tuto místnost pod názvem Mučírna). Těšíme se na vaší návštěvu.
+
  
====PRÁCE S VLNOU a BAVLNKAMI (18. února 2013)====
+
====E-MAIL====
Chcete potěšit své přátelé nebo se jen tak odreagovat a přitom se naučit novým věcem? Dnešní večer bude věnovaný práci s vlnou a bavlnkami. Naučíme se náramky přátelství, dále se naučíme náramky pomocí karetkování (jedná se o prastarou techniku, která předcházela tkaní). Při karetkování jde o zhotovování velmi pevných pruhů různé šířky, které je možno využít jako pásek, čelenku, popruhy či postroje nebo našít jako ozdobný lem. Mimo to si vyzkoušíme práci s háčkem nebo jehlicemi.
+
vytvarka@siliconhill.cz
 +
 
 +
====MÍSTNOST====
 +
koleje Strahov / blok 9 / místnost s127
 +
 
 +
=='''Program'''==
 +
 
 +
Výtvarka pro letošní semestr čeká na vedoucího, který sestaví organizovaný program. V tomto mezidobí jsme k zastižení každé pondělí od 19:30 na bloku 9 v Mučírně. Rádi ti pomůžeme se všemi možnými technikami, které známe, stačí se přijít zeptat a ideálně mít nápad, co chceš vytvořit.
 +
 
 +
=='''Co si u nás můžeš zkusit'''==
 +
 
 +
'''Grafické techniky''':
 +
 
 +
malba (akrylové, vodové, olejové, temperové barvy), kresba (tuše, tužky, sepiové tužky, uhly, pastelky, voskovky, progressa), tisk (linoryt, suchá jehla)
 +
 
 +
'''Práci s textilem''':
 +
 +
šití (i na stroji) a vyšívání, háčkování, malování na textil, batika, savování, malování na hedvábí, filcování
  
====KRESBA, MALBA - abstrakce / MAGICKÁ TUŠ I (25. února 2013)====
+
'''Tvorba dekorací''':
Abstrakce, nebo-li nefigurativní umění, se rozvíjelo kolem roku 1910. Hlavní myšlenkou je odklon od reality. Dává přednost subjektivnímu pocitu před objektivním nadhledem. Vyzdvihuje některé znaky fotografovaného objektu a jiné naopak potlačuje. Výsledkem je obraz, který nás nutí k přemýšlení a vyvolává v nás určité pocity. Ať už se jedná o pozitivní či negativní pocity. Vedle malby a kresby si můžete vyzkoušet magickou tuš. V této hodině si na ni uděláme přípravu.
+
  
==='''BŘEZEN 2013'''===
+
pletení košíků, ubrousková technika, malování na sklo a keramiku, mozaika,
====KRESBA, MALBA - zátiší, portréty / MAGICKÁ TUŠ II (4. března 2013)====
+
Hodina bude vedena externím odborným lektorem, který nás naučí základy kresby portrétů a zátiší. Máte tedy jedinečnou možnost se naučit zajímavým trikům od zkušené osoby. Budeme se kreslit navzájem nebo si můžete přinést zrcadlo a udělat si vlastní autoportrét. Mimo to budeme dokončovat techniku magické tuše. Povede se kouzlo?
+
  
====ČAROVÁNÍ S FIMO (11. března 2013)====
+
'''Šperky''':
Fimo je modelovací hmota podobná moduritu. Po krátkém ručním hnětení se stává měkkou a poddajnou a dá se lehce modelovat. Můžete s ní vytvářet různé předměty - postavičky, přívěsky, sponky, korálky, náušnice, šperky a další. Hodí se také pro dekoraci skla. Hotový výrobek se vypéká v troubě na 110°C po dobu 20 až 30 minut. Tato hmota se dá jednoduše míchat a vytvářet z ní vícebarevné efekty. Další inspirace můžeš čerpat z naší literatury, která bude k dispozici.
+
  
====MALBA NA SKLO nebo KERAMIKU (18. března 2013)====
+
fimo šperky, smaltování, šperky z korálků
O malba na sklo a obrazech malovaných na skle jsou písemné zprávy již z pozdní antiky a z Byzance. Románské malířství rozvinulo malbu na sklo do neobyčejné monumentality a technické dokonalosti. Gotika jí svými široce prolomenými okny poskytla nové možnosti. A my jí posuneme ještě dál - budeme malovat na skleničky, hrnečky, talířky a další předměty. Pokud nemáte nic, na co by jste se výtvarně vyřádili, nezoufejte, můžete si vybrat z našich zásob skleniček a mističek.
+
  
====VELIKONOČNÍ PŘÍPRAVA (25. března 2013)====
 
Vyzdobte si svůj strahovský pokoj velikonoční tematikou. Budeme plést pomlázky, malovat vajíčka, zdobit věnce a spoustu dalšího.
 
  
==='''DUBEN 2013'''===
 
====VÝTVARKA ODPADÁ (1. dubna 2013)====
 
Chvilka odpočinku nám dodá sílu na další hodiny výtvarky. Pěkné Velikonoce!!!
 
  
====VÝROBA BLOKU či DIÁŘE (8. dubna 2013)====
+
'''Airbrush'''
Začátek jara je ideální k výrobě deníčku. Přijde externí lektorka (Bára), která nás naučí, jak si takový deníček vyrobit doma. Všechen potřebný materiál bude ve výtvarce zajištěn.
+
  
====LINORYT a SUCHÁ JEHLA (15. dubna 2013)====
+
''Použití''
Linorytem rozumíme techniky tisku z výšky, které využívají principu tisku neodřezaných nebo neodrytých ploch. Barva se válečkem nebo hadříkem nanáší na vystouplé plochy a z nich se válcovým lisem nebo ručně pomocí válečků (tento způsob si zkusíme my) přenáší na papír. Suchá jehla je grafická technika. Řadí se do tisku z hloubky. Na rozdíl od linorytu se provádí rytí jehlou. Přenášení barvy na papír je pak velmi podobné linorytu.
+
  
====BATIKA, MALBA NA TEXTIL, NAŽEHLOVÁNÍ NA TEXTIL I (22. dubna 2013)====
+
Pistole, kterou vlastníme je dvojčinná, to znamená, že se dá zvlášť regulovat vzduch a zvlášť barva. Při stříkání je potřeba nejdříve pustit vzduch a až potom přidat barvu, naopak při končení střiku je potřeba nejdříve zavřít barvu a až potom vzduch.
V první části si připravíme základ pro batikování. Doneste si textil, který chcete obarvit nebo si vyberte z našich drobných zásob. Batikování je oblíbenou módní výtvarnou technikou. Princip batiky spočívá v tom, že neumožníme barvě, aby rovnoměrně látku obarvila. Díky tomu vznikají často neuvěřitelné barevné vzory a efekty. Batikovacích technik je velké množství, většina se vyvíjela po tisíciletí. Dokonalosti dosáhla v Asii, ale i v Africe. Batik je mnoho druhů: vázaná batika (provázky svázaná látka se ponoří do barvící lázně a v místech ovázání zůstává původní, většinou bílá barva s postupným přechodem k barvě, kterou jsme použili), sypaná batika (na mokré plátno sypeme práškové barvivo, které poté zafixujeme například v páře) nebo třeba vosková batika (díky ní docílíme složitější a konkrétnější vzory, vzniká nanesením vosku na látku a následným obarvením.
+
Při nedodržení postupu dojde k nahromadění barvy na špičce pistole, což může způsobit kaňky.
  
====BATIKA, MALBA NA TEXTIL, NAŽEHLOVÁNÍ NA TEXTIL II (29. dubna 2013)====
+
''Ředění lihových barev''
V druhé části dokončíme batikování a vy si své výrobky můžete odnést domů. Batikování je oblíbenou módní výtvarnou technikou. Princip batiky spočívá v tom, že neumožníme barvě, aby rovnoměrně látku obarvila. Díky tomu vznikají často neuvěřitelné barevné vzory a efekty. Batikovacích technik je velké množství, většina se vyvíjela po tisíciletí. Dokonalosti dosáhla v Asii, ale i v Africe. Batik je mnoho druhů: vázaná batika (provázky svázaná látka se ponoří do barvící lázně a v místech ovázání zůstává původní, většinou bílá barva s postupným přechodem k barvě, kterou jsme použili), sypaná batika (na mokré plátno sypeme práškové barvivo, které poté zafixujeme například v páře) nebo třeba vosková batika (díky ní docílíme složitější a konkrétnější vzory, vzniká nanesením vosku na látku a následným obarvením.
+
  
==='''KVĚTEN 2013'''===
+
Barva a ředidlo se ředí v poměru 1:1 až 1:4 (ve prospěch ředila). K ředění se používá originální ředidlo, případně směs technického lihu a ředidla C6000 v poměru 9:1 ve prospěch lihu. Nikdy se neředí pouze technickým lihem a naředěná barva se míchá mimo pistoli.
====UBROUSKOVÁ TECHNIKA, KOUZLA S PAPÍREM (6. května 2013)====
+
Decoupage nebo-li ubrousková technika je dnes velmi oblíbenou výtvarnou technikou. Jedná se o způsob zdobení předmětů pomocí motivů vystřižených z papírových ubrousků, které se následně lepí na vybraný předmět. Nejčastěji se touto metodou zdobí květináče nebo rámečky obrázků.
+
  
====VÝROBA ŠPERKŮ (13. května 2013)====
+
''Čištění''
Máte rádi šperky z korálků, perliček a bižuterii? Tak potom jste tady správně. Přijďte si vyzkoušet staré řemeslo drátování! Naučíme se výrobu jednoduchých i složitějších šperků z drátů a korálek nebo můžete zkusit odrátovat donesený objekt (sklenice, hrnek, květináč...). Můžete si vyzkoušet i plotýnkový smalt. Neváhejte přijít a nezapomeňte na dobrou náladu a nápad :o)) Inspirativní literatura bude jako vždy k dispozici :o)
+
  
====ZAČÁTEK ZKOUŠKOVÉHO OBDOBÍ (20. května 2013)====
+
Po dokončení práce je bezpodmínečně nutné pistoli vyčistit. Při čištění je třeba dbát zvýšené opatrnosti při manipulaci s jehlou, aby nedošlo k jejímu poškození. Pistole se čistí acetonem. Je třeba ji umýt i z venčí - lidský pot při dlouhodobém styku ničí povrchovou úpravu pistole.
Od této doby bude výtvarka fungovat na požádání, takže se nestyďte a nebojte poslat mail.
+
  
 
=='''Galerie'''==
 
=='''Galerie'''==

Aktuální verze z 22. 11. 2019, 22:29

Projekt VÝTVARNÝ KROUŽEK byl představenstvem ZRUŠEN (duben 2019)


Hledá se vedoucí výtvarky

Výtvarný kroužek hledá nového vedoucího - vedoucím se můžeš stát i ty! Pokud máš zajímavé nápady - jak co se týče propagace výtvarky, tak náplně případných lekcí - jsi pravděpodobně vhodný kandidát! Organizační záležitosti ti vysvětlí aktuální lektoři - není to nic složitého. Využij možnost formovat výtvarku podle svých představ!


O výtvarce

Výtvarný kroužek je otevřen komukoli se zájmem o výtvarno. Účastnit se může úplně každý, bez rozdílu výtvarných zkušeností, znalostí nebo schopností. Během semestru tě seznámíme s maximem výtvarných technik. Hodiny jsou otevřené, takže není problém přijít jen jedenkrát anebo naopak pravidelně každý týden.

Scházíme se v pondělí od 19:30 do 21:00 na bloku 9 v suterénu na jihu (dveře S127). Suterén na bloku 9 není průchozí, neboť se uprostřed suterénu nachází výměník. Aby ses dostal do výtvarky, musíš projít nultým patrem na jih a sejít po jižním schodišti dolů.


Pokud máš chuť se zapojit, neváhej, každý je vítán.

Nesejde na tvých zkušenostech, talentu nebo umu. Člověk nemusí umět tvořit na to, aby mohl tvořit rád. Pokud by tě zajímala nějaká technika, napiš. Pokud to bude v našich silách, seženeme pro tuto techniku nástroje a vysvětlíme ti, jak na to.

Umíš něco pěkného a rád bys to naučil ostatní? Neváhej a zkus vést výtvarný workshop pro své kamarády i ostatní obyvatele našich milých kolejí!

Pokud si chceš něco vypůjčit nebo vyzkoušet a nemáš čas v pondělí večer, piš na e-mail vytvarka@siliconhill.cz. Domluvíme se na vyhovujícím řešení.

Pro členy klubu Silicon Hill je účast zdarma, nicméně pro náročnější lekce je zapotřebí si obstarat vlastní materiál (například při lekci leptání skla ti poskytneme leptací směs a vosk, ale skleněnou nádobu si raději přines vlastní. Nejsi-li členem, nezoufej. Můžeš se za malý poplatek stát členem klubu a čerpat tak možnosti výtvarky a jiných projektů.


Obsah

[editovat] Kontakty

[editovat] Lektoři výtvarných technik

Michal Trněný (vedoucí projektu, tel.: 731/670154)

Alžběta Kolářová

Iveta Miturovvá (aktuálně v zahraničí)

[editovat] E-MAIL

vytvarka@siliconhill.cz

[editovat] MÍSTNOST

koleje Strahov / blok 9 / místnost s127

[editovat] Program

Výtvarka pro letošní semestr čeká na vedoucího, který sestaví organizovaný program. V tomto mezidobí jsme k zastižení každé pondělí od 19:30 na bloku 9 v Mučírně. Rádi ti pomůžeme se všemi možnými technikami, které známe, stačí se přijít zeptat a ideálně mít nápad, co chceš vytvořit.

[editovat] Co si u nás můžeš zkusit

Grafické techniky:

malba (akrylové, vodové, olejové, temperové barvy), kresba (tuše, tužky, sepiové tužky, uhly, pastelky, voskovky, progressa), tisk (linoryt, suchá jehla)

Práci s textilem:

šití (i na stroji) a vyšívání, háčkování, malování na textil, batika, savování, malování na hedvábí, filcování

Tvorba dekorací:

pletení košíků, ubrousková technika, malování na sklo a keramiku, mozaika,

Šperky:

fimo šperky, smaltování, šperky z korálků


Airbrush

Použití

Pistole, kterou vlastníme je dvojčinná, to znamená, že se dá zvlášť regulovat vzduch a zvlášť barva. Při stříkání je potřeba nejdříve pustit vzduch a až potom přidat barvu, naopak při končení střiku je potřeba nejdříve zavřít barvu a až potom vzduch. Při nedodržení postupu dojde k nahromadění barvy na špičce pistole, což může způsobit kaňky.

Ředění lihových barev

Barva a ředidlo se ředí v poměru 1:1 až 1:4 (ve prospěch ředila). K ředění se používá originální ředidlo, případně směs technického lihu a ředidla C6000 v poměru 9:1 ve prospěch lihu. Nikdy se neředí pouze technickým lihem a naředěná barva se míchá mimo pistoli.

Čištění

Po dokončení práce je bezpodmínečně nutné pistoli vyčistit. Při čištění je třeba dbát zvýšené opatrnosti při manipulaci s jehlou, aby nedošlo k jejímu poškození. Pistole se čistí acetonem. Je třeba ji umýt i z venčí - lidský pot při dlouhodobém styku ničí povrchovou úpravu pistole.

[editovat] Galerie

Vytvarka7.jpg
Vytvarka5.jpg
Vytvarka6.jpg
Vytvarka4.jpg
Vytvarka3.jpg
Vytvarka2.jpg
Vytvarka1.jpg
Jmenné prostory

Varianty
Akce