240px-Diamond warning sign (Vienna Convention style).svg.png Content of this wiki is DEPRECATED 240px-Diamond warning sign (Vienna Convention style).svg.png

Barvy

Z old-wiki.siliconhill.cz
Přejít na: navigace, hledání

Obsah

Projekt "Barvy"

Gamut.png

Aktuality

4.9.2008

"Barvičkometr" neboli spektoferometr s terčíky a SW jsou zde!

---

13.8.

Sonda je objednána Eye-One XT UV

Celková cena byla "vyhádána" na 40 420,- což je o 10 % levnější než se běžně dodává. Viz: internetový obchod kde jsem objednával

---

Cíl projektu

Projekt "Barvy" si klade za cíl poskytnou běžným členům možnost kalibrovat barvy na jejich monitorech. V době velkého rozmachu akademií (hodně kurzů se zaměřuje na grafiku) je dost nepříjemné sledovat jak si studenti tvoří projekty a na každém monitoru vypadají jinak. Velký potenciál to má i pro PR nasazení, kdy je třeba dbát na to aby docházelo k metamerické schodě u monitoru a tisknutelného plakátu/letáku.

Co je pro projekt potřeba

Tak předem si je třeba uvědomit, že samotný projekt bude dokončen a zcela funkční nákupem jednoho kusu HW. Jde o kolorimetrickou sondu. Dnešní sondy jsou cenově velmi přijatelné a pro SH bude představovat jen minimální zátěž. Z osobních zkušeností mám vybrané některé konkrétní tipy. Je třeba si uvědomit, že sonda jako taková je jen zprostředkovatelem a hlavní "práci" odvádí SW, který používá různé barevné modely a každý se chová trošku jinak. Zde jsou tipy:

Eye-One Display 2, tato sonda poskytuje velmi dobrý potenciál pro masivní nasazení. Hlavní výhodou je vcelku srozumitelný SW, který zvládne (má dobrého průvodce) i cvičená opička. Navíc umí i pokročilejší kalibrace a navíc má proofing barev.

LaCie Blue Eye 2, v podstatě jde o shodný kus HW jako v případě X-Rite, akorát má lehounce jiný SW, který je trošilinku lepší, ale zase se sonda u nás nedá pořádně sehnat.

Eye-One Display 2 + EZ software, díky přidanému SW umožňuje kalibrovat i tiskárny (nutnost skeneru) a tak by poskytoval komplexnější správu barev pro uživatele.

Eye-One Design LT je již komplexnejší balík. Obsahuje terčík pro kalibraci tiskáren apod. Již se nejedná o kolorimetrickou sondu, ale spektroferometr. Tedy dokáže snímat barvy z ploch, které neemitují světlo :-). Jeho cena však je již celkem vysoká 28 000,-

Osobně bych volil asi první možnost, tedy Eye-One Display 2. Cena tedy kolem 6500,- Pokud bychom však chtěli kalibrovat i tiskárny (zas je to o třídu jinde), tak by byl vhodný například poslední jemnovaný tedy: Eye-One Design LT. Naskýtá se možnost zakoupit pro rozjezd projektu pouze Eye-One Display 2 a časem dokoupit Eye-One Design LT. Ten kdo by chtěl kalibrovat pouze monitor by si zapůjčil kolorimetr, který je jednodužší na ovládání a ten kdo chce kalibrovat i tiskárnu tak spektroferometr.

S odstupem času jsem trošku přehodnotil situaci a asi je lepší koupit rovnou spektroferometr.

Perspektiva projektu

Je vůbec projekt životaschopný, resp. využije se na SH? Rozhodně ano, avšak nesmé nikdo očekávat, že sonda bude zatížené každý den v týdnu. Nědělám si iluze, že tuto sondu bude využívat každý člen, ale určitě se najde kolem 50-100 lidí, kteří si monitor zkalibrují. U LCD monitrů je třeba provádět kalibraci jednou za několik měsíců, u CRT to je tak jednou do měsíce. Takže se budou členové vracet a sonda nezůstane časem jen tak ležet ladem.

Co s projektem do budoucna?

Sice jsem na začátku říkal, že projekt končí nákupem HW, ale jistě není problém postupně učit členy klubu správu barev (colormanagement) natolik, aby se z nich staly profesionálové v oblasti DTP/správy barev. Ten kdo se někdy v tomto odvětví chvilku pohyboval, tak jistě ví, že schopní lidé v této oblasti jsou placeni zlatem a je jich stále málo. Nejprve bych asi začal přednáškou o "Správa barev pro začátečníky" a postupně by s ohledem na zájem pořádali další. První přednášku vidím reálně přístí semestr (nyní už asi těžko <- zkouškové).

Řešitelé

Zatím pouze moje maličkost.

pOOLa

Jmenné prostory

Varianty
Akce